Väärtpaberitehingutelt saadud kahju jäägi saab edasi kanda

16. märts 2001, 09:54

Uues tuludeklaratsiooni V vormis, mille tingis tulumaksusüsteemi muutus, tuleb eristada väärtpaberite ja muu vara võõrandamisest saadud kahju.

Väärtpaberite puhul saab tekkinud kahju maha arvata väärtpaberite müügist samal aastal saadud kasust ning kahju jäägi edasi kanda järgmistele aastatele, selgitas IMG Konsultanti jurist Ranno Tingas.

Eelmise tulumaksuseaduse alusel varasematest aastatest mistahes vara võõrandamisega seotud ja edasikantud kahju saab maha arvata väärtpaberite müügist saadud kasust. Ülejäänud vara puhul ei saa kahju üldse arvesse võtta ning tulumaksu makstakse kõigilt tehingutelt, millelt saadi kasu.

?Näiteks kui inimene müüb kinnistu odavamalt kui ta ostis ja saab seega kahju, siis see ei vähenda teisest samasugusest tehingust saadud kasu. Samuti ei ole enam võimalik väärtpaberikahjusid maha arvata muu vara võõrandamisest saadud kasust ega vastupidi,' selgitas Tingas. 'Väärtpaberitehingutest saadud kasu ja kahju deklareeritakse V vormi esimeses osas. Muu vara võõrandamisest saadud kasu näidatakse V vormi teises osas ning kolmandas osas toimub väärtpaberite ja muu vara võõrandamisest saadud kasu koondarvestus ning selle tulemus kirjutatakse A vormile.'

Kui eelmistel aastatel on jäänud väärtpaberitehingutelt saadud kahju deklareerimata, siis võib seda teha nüüd tagantjärgi. Samuti tuleks arvestada, et varasematest aastatest edasi kantav väärtpaberikahju tuleb V vormil deklareerida ka siis, kui eelmisel aastal ei toimunud ühtegi väärtpaberi või muu vara võõrandamist, mida tuleks deklareerida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing