PM: Saksamaa soodustab siinset euroskepsist

02. mai 2001, 08:11

Teated Saksamaa liidukantsleri Gerhard Schröderi ettepanekutest üleeuroopalise keskvalitsuse ja parlamendi moodustamiseks ei saanud Eestile tulla halvemal ajal, kirjutab Postimees tänases juhtkirjas.

Lisaks sellele, et rahva toetus Euroopa Liidule on sisepoliitiliste käkkide pärast enneolematult madal, on mõte Euroopa keskvalitsusest justkui vesi euroskeptikute veskile, kes on pidevalt tõmmanud paralleele Euroopa Liidu ja Nõukogude Liidu vahele.

Negatiivne signaal Eestile on ka see, et lisaks oodatavale kavale piirata tööjõu vaba liikumist seisab Saksa sotsiaaldemokraatide dokumendis must valgel ettepanek piirata ka teenuste vaba liikumist. Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Günter Verheugen jõudis Eestis käies säärase kava olemasolu eitada ja üleüldse võis aru saada, et ajakirjandus on lendu lasknud järjekordse kõlaka.

Kõlakal oli siiski tõepõhi all ja see tekitab küsimuse, milleks Eesti üleüldse mingeid liitumiskõnelusi peab. Eesti sulges teenuste vaba liikumise peatüki 30. märtsil ja sellele eelnesid konsultatsioonid kõigi Euroopa Liidu maadega, kaasa arvatud Saksamaa. Piirangud teenuste liikumisele eeldaksid aga selle peatüki taasavamist. Kui nii edasi, äkki juhtub nõnda ka teiste suletud peatükkidega?

Mitme teise riigi vastuseis Schröderi ettepanekule näitab, et tõsine vaidlus Euroopa Liidu tuleviku üle on alles puhkemas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing