Detsember oli tööstussektorile edukas

22. jaanuar 2004, 11:56

Detsembris suurenes töötleva tööstuse tootmismaht 16,8% võrreldes 2002. aasta sama kuuga, teatas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Teiste kuudega võrreldes oli tegemist kiireima kasvuga eelmisel aastal. Tööpäevade arvuga korrigeerituna suurenes tootmismaht 13,8%.

Toiduainetööstuse tootmismaht jäi detsembris praktiliselt aastatagusele tasemele. Liha ja lihatoodete tootmine kasvas aastaga enam kui kümnendiku võrra, kuid vähenes kalatoodete (-14%), pagaritoodete (-9,8%) ja jookide tootmine (-1,1%).

Teistest suurematest harudest kasvas 2002. aasta detsembriga võrreldes tootmismaht tekstiilitööstuses 15,7% ja puidutööstuses 8,5%. Kogu aasta jooksul tugevat arengut näidanud metallitööstuse toomismaht oli detsembris ligi kaks korda suurem kui aasta varem. Üheks põhjuseks selle taga on terasetöötleja Galvexi tootmise kasv. Ka kontorimasinate ja arvutite järele oli nõudlus kogu aasta jooksul tugev, detsembris ületas nende tootmismaht aastatagust taset 60% võrra.

Masinate ja seadmete tootmine suurenes eelmisel aastal järjepidevalt, detsembris ületas tootmismaht 2002. aasta detsembri taset poole võrra. 2003. aasta teises pooles tugevaid kasvunumbreid näidanud keemiatööstus ning kummi- ja plasttoodete tootmine kasvas detsembris ligi 40%. Eelmise aasta teises pooles alustas taas tootmist üks suuremaid keemiatööstusettevõtteid Nitrofert.

Ligikaudu 60% töötleva tööstuse müügikasvust andis ekspordi suurenemine. Siseturu nõudlus toetas müüki eelkõige kontorimasinate ja arvutite ning ehitusmaterjalide osas. Olulist rolli mängis siseturu nõudlus ka puidu- ning metallitööstuse arengus.

Eesti Konjunktuuriinstituudi küsitluse kohaselt halvenesid aasta lõpus tööstusettevõtete ootused tuleviku osas. Ettevõtete kindlustunde indikaator oli detsembris madalam kui 2002. aasta viimasel kuul.

Tööstussektoris tervikuna olid kerges ülekaalus ettevõtted, kes ootasid järgneval kolmel kuul toodangumahu alanemist. Neli viiendikku küsitletud ettevõtetest prognoosis töötajate arvu jäämist praegusele tasemele, kuid tööjõu vähendamist plaanivaid ettevõtjaid oli rohkem kui neid, kes töötajaid juurde kavatsesid võtta.

Toodangu mahu alanemist aasta I kvartalis prognoosisid tekstiilitööstuse, kummi- ja plastoodete, ehitusmaterjalide ning elektrimasinate ja aparaatide tööstuse ettevõtted. Aastataguse perioodiga võrreldes oli prognoos pessimistlikum peaaegu kõikides harudes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing