Eesti lõhelistel tulemas paremad ajad

16. märts 2004, 15:23

Äsjaloodud sihtasutuse Eesti Forell eesmärk on kaasa aidata lõheliste looduslike asurkondade elujõulisuse suurenemisele.

Sihtasutuse juhatuse liikme Raul Pihu sõnul on üheks ülesandeks, millega kohe tööd alustatakse, jõeforelli sugukarjade loomine. See on tähtis, et suurendada forelli arvukust Eesti jõgedes. Lisaks soovib sihtasutus kaasa aidata lõheliste veekogude sobiva ökoloogilise seisundi saavutamisele.

Oluline on ka sportlike püügivõimaluste parandamine ning kalade kaitsmine rööv- ja ülepüügi eest. Pihu sõnutsi tahavad nad kaasa rääkida ka veekogusid ja kalapüüki käsitleva seadusandluse parandamisel.

Inimtegevuse tagajärjel toimunud lõheliste kudekohtade vähenemine ja elutingimuste halvenemine koos pideva röövpüügiga on viinud nii jõe- ja meriforelli kui lõhe asurkondade arvukuse madalseisu, millest väljatulekus ei piisa üksnes kalakasvanduste tehtavast tööst, märkis Pihu.

Nii näiteks on Järvamaa jõgedes forelli hulk püügistatistika andmetel kahanenud vähemalt kolm korda ainuüksi viimase 10 aasta jooksul. Lõhe saagikus on tänu Põlula riiklikule kalakasvatusele küll tõusnud, ent endiselt on loodusliku taastootmise määr väga väike.

Põllumajandusülikooli kalateadlase Tiit Paaveri sõnul on sihtasutuse asutamine igati kiiduväärt ettevõtmine, mis lisaks riigi jõupingutustele aitab ehk tõepoolest Eestis elutsevate vääriskalade olukorda parandada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing