Maksu- ja Tolliamet: Vallaste eksib

08. aprill 2004, 15:41

Maksuameti vastulause maksukonsultant Vello Vallaste avaldusele.

Maksuameti hinnangul maksukonsultant Vello Vallaste eksib, kui väidab, et Riigikohus on tunnistanud maksuhalduri tegevuse enammakstud käibemaksu tagastamise peatamisel õigusvastaseks ning et Riigikohus jättis ABTG kaebuse menetlusse võtmata, kuna vahepeal on valminud maksuotsus.

Riigikohtu eilse otsusega menetlusluba mittesaanud kaebus oli esitatud Tallinna Ringkonannakohtu otsusele, millega see jättis jõusse maksuhalduri otsuse ABTG-le käibemaksu tagastamise peatamise kohta. See vaidlus on tõesti riigikohtuni jõudnud teist korda, kuid väär on väide nagu esimesel korral oleks riigikohus maksuameti otsuse tühistanud - Riigikohus leidis, et esimesel korral ei olnud Ringkonnakohus piisavalt põhjalikult uurinud kõiki asjas tähtsust omavaid materjale ning saatis vaidluse tagasi ringkonnakohtule uueks lahendamiseks.

Ringkonnakohus vaataski riigikohtult saadud suuniseid arvestades vaidluse uuesti läbi ning leidis kõiki asjaolusid kaaludes veelkord, et käibemaksu tagastamise peatamine oli põhjendatud.

Ringkonnakohtu otsusele ABTG poolt esitatud kaebust ei pidanud Riigikohus põhjendatuks, jättes selle kaebuse menetlusse võtmata.

Nii Riigikohtu eilne otsustus ABTG kaebuse menetlusse mittevõtmise kohta ning Ringkonnakohtu otsused on avalikud ning igaühele kättesaadavad. Riigikohtu otsusest ei tulene, et kaebus jäeti menetlusse võtmata põhjusel, et vahepeal on tehtud maksuotsus nagu väidab Vello Vallaste. Kohtumenetlust reguleeriv seadusandlus annab Riigikohtule õiguse jätta kaebus menetlusse võtmata üksnes siis, kui Riigikohus leiab, et kaebus on põhejndamatu, muid võimalusi seadus ette ei näe.

Võib veel lisada, et kohtuvaidlus omas siiski tähtsust, sest kui Riigikohus oleks leidnud, et peatamine on õigsuvastane, võinuks kõne alla tulla võimalus ABTG poolt kahjunõude esitamine maksuameti vastu. Kuna tänaseks on lõplikult jõustundu Ringkonankohtu otsus, on maksuhaldur käitnud õigesti ja see tähendab, et kahju tekitatud ei ole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing