Pfizer sai hiigeltrahvi ebaseadusliku koostöö eest arstidega

17. mai 2004, 14:14

USA ravimigigant Pfizer maksab 430 mln USD trahvi, sest stimuleeris ebaseaduslikult ühe oma preparaadi tarneid riiklikule tervishoiusüsteemile.

10 aasta jooksul muutus langetõve raviks mõeldud kallis Neurotini nimeline ravim väga populaarseks - enamikul juhtudel kirjutati seda välja aga hoopis teiste haiguste nagu migreen, raviks.

USA arstidel on nimelt õigus välja kirjutada ravimeid oma äranägemise järgi sh kiita selle kasutamine heaks ka teiste haiguste puhul. Tootjate kompaniide poolt on ravimite müügi stimuleerimine mitte põhiotstarbel kriminaalkuriteoks.

Pfizer tunnistas, et üks tema tütarfrimadest - Parke-Davis just tegeleski sellega, et tõukas tagant Neurotini väljakirjutamist arstide poolt. Arste premeeriti tasuta piletitega olümpiamängudele või sõitudega Disneylandi. Selle eest pidid arstid näiteks täitma selliseid Parke-Davise mäned?eride instruktsioone nagu: 'Me pidime võtma patsiendi käe ja sosistama talle kõrva, et Neurotin aitab valu vastu, Neurotin aitab kõige vastu'.

Pfizeri kasum Neuroniti müügist oli möödunud aastal 2,7 mld dollarit. Alates 1994.aastast, kui ravim välja tuli, kirjutati seda 10 miljonile patsiendile 100 riigis. 90% retseptidest eeldasid ravimi kasutamist mitte põhiotstarbel.

Uuringute järgi, mida Parke-Davise poolt varjati, ei aidanud Neurotin migreeni vastu enam kui platseebo - ravimite katsetamisel kasutatav raviva toimeta kontrollpreparaat. Sama situatsioon on ka teiste haigustega, mille vastu preparaati välja kirjutati: et nad raviks sobivad, pole tõestatud.

<#Newsru.com=http://newsru.com/finance/17may2004/pfizer.html>
<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2004/05/17-44-02.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing