Guru: edukas kaupleja emotsioone börsile ei too

23. aprill 2014, 00:00

Tehnilise analüüsi guru ja Bollingeri koridori looja John Bollingeri sõnul on börsil edukas kaupleja see, kes suudab emotsioone vaos hoida ning distsipliinist kinni pidada. Tema sõnul ei pea paika laialt levinud arvamus, et 90% kauplejatest kaotab börsil oma raha ning ainult 10% teenib. USA aktsiaturgudest arvab Bollinger, et väide nende manipuleeritavuse kohta peab osaliselt paika.

Kuidas tulite Bollingeri koridori ideele? Olin kunagi optsioonidega kaupleja ja siis me kasutasime analüüsiks kauplemiskoridore, mis olid fikseeritud. Teatud aja tagant pidime neid koridore uuesti kohandama, kuna väärtpaberite hinnad muutusid. Aga sel ajal, kui me neid kohandasime, tegime seda tihti oma emotsioonide põhjal. Kui olime optimistlikult meelestatud, joonistus graafikule tihti tõusule viitav indikaator, kui mitte, siis vastupidi. Seega ma lootsin luua kauplemiskoridori, mis juhinduks eelkõige turul olevatest hindadest, mitte kauplejate emotsioonidest. Niimoodi ma jõudsingi Bollingeri koridorini, mida praeguseks on juba 30 aastat kasutatud.

Paljud kauplejad peavad Bollingeri koridori üheks parimaks vahendiks. Kuid mis on selle suurim puudus? Bollingeri koridor on eelkõige vahend, mitte süsteem. Suurim viga on see, kui inimesed üritavad Bollingeri koridori kasutada süsteemina ning satuvad siis seetõttu raskustesse. Kui kasutada seda koos teiste indikaatoritega, luues nii ratsionaalse süsteemi, töötab see üpris hästi. Seega on suurim viga see, kui kiputakse arvama, et ­ainult Bollingeri koridori kasutades saab turul kõiki ostu- ja müügitehinguid teha.

Bollingeri koridoriga on võimalik börsilt kasumeid teenida. Miks otsustasite seda teistega jagada, kui oleksite võinud selle ka endale jätta? Bollingeri koridor tekkis enne e-kirju ja suhtlusvõrgustikke. Kui ma Bollingeri koridori lõin, avalikustasin selle teistele kauplejatele, kuna tahtsin teada, mida nemad sellest arvavad. Kõige lihtsam selleks oli seda jagada tasuta nendega, keda huvitas samuti selline lähenemine ja tehnika. Tänapäeval kutsume me seda avatud allikaks ja selliseid allikaid on mitu. Näiteks Linuxi tarkvara ja paljud muud asjad. 30 aastat tagasi polnud see suurim idee, kuid tänu sellele, et ma seda teistega jagasin, on sellest mulle aastate jooksul olnud palju abi. Kui jagada midagi teistega, antakse sulle ka vastu.

Milliseid tehnilisi indikaatoreid kasutate veel peale Bollingeri koridori? Ma kasutan mitut indikaatorit, mis on tuletatud Bollingeri koridorist. Esimene neist on %B, mis ütleb meile, kus me oleme turul seoses Bollingeri koridoriga, teine oleks Bandwidth, mis ütleb, kui lai kauplemiskoridor on. Mulle meeldivad ka teised indikaatorid, mis näitavad kauplemismahte, kauplemise tugevust.

Kui keegi kuuleb Bollingeri koridorist esimest korda ja arvab, et see on lihtne viis börsil raha tegemiseks, siis mida talle soovitaksite? Ma soovitaks tal kõigepealt enne börsile minemist lugeda mu raamatut, sest ma olen kõik oma teadmised pannud sinna. Meil on ka internetis palju õppe­materjale. Paljud inimesed ei vaevu indikaatorit õppima ja hakkavad seda lihtsalt kasutama, lootes, et kõik tuleb kauplemise käigus.

Milliseid iseloomuomadusi on vaja edukal kauplejal? Kõigil edukatel kauplejatel on üks ühine omadus ja see on nimelt see, et nad suudavad emotsioone kauplemistehingutest eemal hoida. Kui seda ei suudeta, ei ole kaupleja ka edukas. Näiteks kui sul on kauplemissüsteem, mis on 60% efektiivne ehk 10 kauplemistehingust 6 on võitjad, ei pruugi see sulle igapäevaselt edu tuua, kui sul puudub emotsionaalne distsipliin. Seega esiteks saa lahti emotsioonidest ja teiseks, loo endale distsipliin.

Kas vastab tõele väide, et 90% kauplejatest kaotab oma raha ja 10% võidab? Mina nii ei arva. See number tuli uuringust, mis tehti juba väga kaua aega tagasi, kui uuriti spekulante, kes tegutsesid futuuride börsil. Või vähemalt sealt on esimesena see väide tulnud.

Oma kogemuse põhjal võin öelda, et enamik kauplejaid, keda kohanud olen, teenib kasumit. Kaupleja all ei mõtle ma ainult neid, kes teevad iga 2–3 minuti tagant tehinguid, vaid ka neid, kelle tehingud kestavad ühe nädala või lausa ühe aasta. Ma arvan, et nii kaua, kui sa ei panusta trendi vastu ega ürita turule vastu vaielda, on üpris lihtne kasumeid teenida.

Kas eelistada lühiajalist kauplemist pikaajalisele investeerimisele? See on isiksuse küsimus, kuna mõned inimesed vajavad igapäevaselt tegevust. See on nende ellusuhtumine, muidu nad tunneksid end surnuna. Teised inimesed aga väldivad igapäevaselt börsil tehingute tegemist. Seega on tegemist eelkõige isikliku eelistusega. Ja ma ei näe ühel ega teisel lähenemisel kindlat eelist. Pole oluline, kas oled lühiajaline kaupleja või pikaajaline investor, seni, kuni teed oma tööd hästi, läheb sul kenasti.

Kui tihti ise kauplete? Ma olen keskmise perioodiga kaupleja, see tähendab, et kui vaadata iga päev lehes aktsiagraafikuid ja näha seal neid suuri liikumisi, mis kestavad mõnest nädalast kuni mõne kuuni, siis mind huvitavad eelkõige need liikumised.

Minu kauplemisharjumused on kujunenud ajast, mil aktsiate ostu- ja müügihinna vahe oli väga suur ning teenustasud väga kõrged. Seega pidi otsima pikemaajalisi ja kasumlikke kauplemis­tehinguid. Niimoodi alustasin mina selles äris.

Hiljuti põhjustas finantsajakirjanik ­Michael Lewis skandaali, kui ütles, et USA aktsiaturge manipuleeritakse nii, et kiirkauplejad lõikavad väikeinvestorite arvel miljardeid dollareid kasu. Mis Te sellest arvate? Ma arvan, et tal on osaliselt õigus. See on suur probleem börsidele, mis müüvad eesõigusega infot investoritele. Tavainvestoreid võib see mõjutada nii, et toob analüütikute töösse pisut rohkem müra. Kas turud oleksid paremad ilma mõningate nende asjadeta? Jah, oleks küll. Aga ilma kõige selleta? Ma ei usu, sest kiirkauplemine tagab turgudele palju likviidsust. Seega pole tegemist üheselt musta või valge olukorraga.

 

Kes on kes

  • John Bollinger

Tunnustatud tehnilise analüüsi ekspert, 63aastane, ameeriklane. Mitme tuntud kauplemisraamatu autor. Investeerimisfirma Bollinger Capital Management juht ja omanik. 

 

Mis on mis

  • Bollingeri koridor

Bollinger Bands on 1980. aastatel John Bollingeri loodud tehnilise analüüsi tööriist, mida tänapäeval kasutavad paljud kauplejad. Kui näiteks aktsia hind puudutab alumist või ülemist Bollingeri koridori serva, on tõenäosus, et hind võib selles kohas ümber pöörata ehk selle abil on võimalik prognoosida hinna muutust. Bollingeri koridori tuleks kasutada koos teiste tehnilise analüüsi indikaatoritega.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. April 2014, 18:55

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing