Mait Kraun • 16. jaanuar 2017 kell 8:01

Optsiooniturul panustatakse järsule langusele

Kaupleja Chicago börsil  Foto: EPA

Kui optsioonituru kauplejatel on õigus, siis peaks veebruarikuu olema turgudel väga volatiilne, kirjutab MarketWatch.

Chicago börsi volatiilsusindeksiga (VIX) seotud ühekuiste ostuoptsioonide (call option) nõudlus on viimase nädala jooksul järsult tõusnud. VIX on populaarne aktsiaturgude volatiilsuse mõõdik.

See viitab asjaolule, et paljude kauplejate arvates järgneb Donald Trumpi ametisse asumisele järsk aktsiaturgude langus.

Eelmise nädala jooksul soetasid investorid 250 000 VIXi ostuoptsiooni, mille täitmishind on 21. Lisaks sellele soetati 100 000 ostuoptsiooni, mille täitmishind on 22, ütles investeerimisfirma Macro Risk Advisorsi optsioonide maakler Brian Bier.

Võrdluseks võib tuua, et praegu kaupleb Chicago börsi volatiilsusindeks 11,16 juures. Volatiilsus on madalal püsinud, sest aktsiaturud tõusevad stabiilselt järjest kõrgemale.

Selleks, et eelpool mainitud optsioonid investorite jaoks kasumlikud oleks, peaks turgudel toimuma suur hinnalangus, ütles Bier.

Ostuoptsioon annab omanikule õiguse osta tulevikus teatud koguses ja teatud ajal finantsvara, mille hind (strike price) on varasemalt kokku lepitud. Eelpool mainitud optsioonid aeguvad vähemalt enne 15. veebruari, mis tähendab, et kasumi teenimiseks peab suur langus toimuma enne seda kuupäeva.

Investorid kasutavad VIXi futuure tihtipeale selleks, et ennast volatiilsuse vastu kaitsta. Kui aktsiad langevad, siis optsiooniturul tehtud panused aitavad kaotusi siluda.

Hetkel kuum