LHV püsib finantsplaanist ees

LHV juht Madis Toomsalu hindab ettevõtte väljavaadet ülejäänud aastaks heaks.  Foto: Andras Kralla

Äsja kolmanda kvartali ja üheksa kuu majandustulemused avaldanud LHV Groupi kasum oli kolmandas kvartalis 0,6 miljoni euro võrra suurem kui teises kvartalis ja 0,3 miljonit eurot väiksem kui aasta tagasi.

LHV Groupi juhataja Madis Toomsalu pidas ettevõtte kolmandat kvartalit tugevaks. "Suutsime kvartali jooksul kinnistada teesi, et Eestis on meil ruumi kasvada mitu korda," märkis ta börsiteate vahendusel.

Ta lisas, et panga klientide arv suurenes ligikaudu 5000 inimese jagu ning laenuportfell 48 miljoni euro võrra ning tõdes, et tuge on tulnud ka Eesti majanduskeskkonnalt.

"Hea on see, et pikaajalisest potentsiaalile alla jäänud aktiivsest vindumise faasist on Eesti välja jõudnud tugeva majanduskasvu perioodi. Krediiditurg on püsinud tugevana," rääkis Toomsalu.

LHV Groupi aruandeperioodi puhaskasum jätkuvatelt tegevustelt oli kolmandas kvartalis ligi 5,5 miljonit eurot ning emaettevõtte aktsionäride osa kasumist oli ligi 4,42 miljonit eurot.

Kas kvartal oli oodatust parem või kehvem? Ühest vastust on raske anda, kuna LHVd analüüsib suurematest tegijatest vaid Swedbank, mille oodatust tegi pank mõnes osas parema, mõnes kehvema tulemuse. Turg näib LHVga pigem rahul olevat – kella 15 seisuga oli finantskontserni aktsia kasvanud 0,88 protsenti, 11,4 euroni.

Grupi puhaskasum oli Swedbanki prognoosist veidi parem – analüütikud ennustasid, et peaasjalikult madalamate laenude allahindluste tõttu pangasegmendis saab LHV kvartali peale kokku 4,9 miljonit eurot kasumit. Tegelik võrreldav näitaja ehk kasum ilma vähemusosaluse osata oli 5,0 miljonit eurot ehk 100 000 euro jagu oodatust tugevam.

Panga kasum suurim

Kui üksuste kaupa vaadata, oligi kõige tugevam panga kasum, mis oli 4 miljonit eurot. Riskifonde ning pensionivara haldava varahalduse kasum oli 1,7 miljonit eurot ja Leedu äriüksus Mokilizingas teenis 0,1 miljonit eurot. LHV Groupi aktsionäridele kuuluva omakapitali tootlus (ROE) oli kolmandas kvartalis 18,1%.

Börsifirma konsolideeritud laenuportfell kasvas teises kvartalis 49 miljoni euro võrra 656 miljoni euroni. Konsolideeritud hoiused kasvasid rekordilised 260 miljonit eurot, ligi 1,27 miljardi euroni. Hüppe taga olid aga finantstehnoloogia ettevõtted, tavahoiuste kasv jäi ootuspäraseks, selgub aruandest.

LHV juhitud fondide maht kasvas kvartaliga 33 miljoni euro võrra, ulatudes ligi 1,1 miljardi euroni. Lõppenud kvartalis sai firma taas pilti pigem ebatavaliste Eesti-suunaliste projektidega, näiteks sellega, et pensioniraha eest investeeriti üürimajadesse. Ka neljandas kvartalis tuleb mitu projekti Eestis ning globaalsete aktsiaturgude riski hoitakse madalana, lubas LHV.

Laenude allahindluse kulu oli kolmandas kvartalis 1,3 miljonit eurot. See oli enam kui 500 000 euro võrra vähem kui kvartal varem tehtud laenumiinus. Allahindluste maht oli kolmandas kvartalis ka väiksem Swedbanki analüütikute prognoositust – nemad ootasid laenumiinust 1,4 miljonit eurot ehk 100 000 euro võrra tegelikust enam.

Aruandes märkis LHV, et krediidikvaliteet on jätkuvalt hea, ent ettevaatavalt tehti allahindlusi üksikute klientide suhtes. Üldiselt on allahindlused finantsplaanist seni suuremad, ent aasta lõpp peaks tugevam tulema, selgub aruandest.

Grupi teenitud puhas intressitulu jäi aga Swedbanki prognoosile alla: ootus oli veidi üle 9 miljoni euro, ent tegelikult teeniti vaid pisut vähem kui 8,9 miljonit. Kokku 5,7 miljonit teenustasutulu edastas aga jällegi prognoosi umbes 150 000 euro võrra.

Sama seis on ka firma finantsplaani täitmisega: kokkuvõttes jäävad tulud plaanile alla, kuna intressitulu on jäänud prognoositust väiksemaks. Samas ollakse teenustasutulu poolest veebruarikuisest finantsplaanist ees.

Üheksa kuu peale kokku oli LHV Groupi puhaskasum 15,4 miljonit eurot: pank teenis sellest 11,6 miljonit eurot, varahaldus 4 miljonit eurot ja Leedu äriüksus 0,6 miljonit eurot. Üheksa kuu kasum on 1,2 miljonit eurot suurem kui eelmisel aastal.

Sihikul London

Toomsalu kinnitusel nähakse ennast üha enam ettevõttena, kes soovib hakkama saada tugevas rahvusvahelises konkurentsis ja leida uusi ärivõimalusi muutuvas maailmas.

"LHV eelistab käia muutuste esirinnas ning seepärast oleme tegemas jätkuvaid pingutusi laienemaks Ühendkuningriigi turule," selgitas ta. "LHV Panga filiaali avamine Londonis aitab paremini teenindada sealseid finantstehnoloogia ettevõtteid. Meie roll on olla neile vahelüliks tehnoloogiaettevõtete ja panganduse infrastruktuuri vahel."

Londoni-plaanidelt kergitas pank katet esmakordselt kevadel ja selgitas siis, et kuna näeb Coinbase ja Transferwise sugustele makseteenuste pakkujatele kasvuruumi, siis tahab LHV seda suunda võimsamalt üles ehitada. Seda on aga kõgie parem teha kohapeal Suurbritannias, kuna just seal tegutsevad suuremad makseteenuste vahendajad.

"Turu avanemine on alles ees, praegu oleks endal ka hea aeg ise kohal olla ja sellest osa saada," põhjendas LHV Panga juht Erki Kilu toona Londonisse mineku otsust ja selgitas, et kõige suurem eesmärk on saada naelamaksete süsteemi liikmeks ja pakkuda reaalajas toimivaid makseid.

Euromaksete turul on suured maksefirmad nagu Coinbase ja Transferwise olnud LHV kliendid olnud juba pikalt. Nüüd tahetakse aga juurde võtta nael. Lisaks tahetakse Ühendkuningriigis pakkuda teenuseid, mis ikka ettevõtetele vajalikud on – valuutavahetus, likviidsuse juhtimine, võib-olla ka finantseerimine.

Maksevahendajad paistsid teravalt silma ka LHV kvartalitulemustes. Nimelt tuleb börsiteatest välja, et panga rekordilise hoiusekasvu peamine allikas oli üks maksevahendajast klient, kelle puhul on ootuspärane ka hoiuste vähenemise võimalus lähiajal. teatas LHV. Grupi kommunikatsioonijuht Priit Rum ei soostunud katet tõstma ega välja ütlema, kes on mainitud salapärane maksevahendaja. 

Väljavaade pole paha

Finantskontserni juht Toomsalu rääkis börsiteates, et LHV väljavaade ülejäänud aastaks on hea. "Soovime kasvada kõigis oma ärisuundades," lubas ta.

Üheksa kuu kokkuvõttes edestab grupp veebruaris avaldatud finantsplaani puhaskasumi osas 300 000 euro võrra, ent kokku 21,8 miljoni euro suurust kasumiprognoosi firma Toomsalu kinnitusel esialgu muuta ei plaani.

Finantsplaani järgi ootab pank terve aasta tuludeks kokku 59,7 miljonit eurot, omakapitali tootluseks on plaanitud 17,9%. Eelmise aastaga võrreldes peaks tulu tänavu kasvama 18% ja konsolideeritud puhaskasum 10%.

"Keskpikas plaanis on võimalik kasvada koos turu üldise kasvuga, kuid läbi uute ja kaasaegsete finantsteenuste pakkumise näeme võimalust suurendada ka oma turuosa," märkis Toomsalu.

Jaga lugu:
Hetkel kuum