Äripäev • 2. märts 2018 kell 7:30

USA karistustollid provotseerivad kaubandussõda

ArcelorMittali terasetootmine Prantsusmaal  Foto: Reuters/Scanpix

Eile teatas USA president, et plaanib kehtestada tollimaksu riiki imporditavale terasele. See saatis värinad börsidele. Suurimad tootjariigid pole selle sammuga sugugi rahul.

Öösel USA börsidelt alanud langus kandus üle Aasiasse ja jätkub Euroopas. Põhjuseks sedapuhku Donald Trumpi plaan kehtestada 25protsendine imporditoll terasele ja 10protsendine kümnis alumiiniumile. "Näiteks kui meil on 100 miljardi dollari suurune kaubanduspuudujääk mingi riigiga ja see muutub ninakaks, siis me lihtsalt ei kauple – me võidame suurelt. See on lihtne," ütles Trump Financial Timesi vahendusel.

See oli suurepärane uudis USA metallitootjatele – U.S. Steeli, Century Aluminiumi ja Nucori investorid haistsid võimalust ja ostsid aktsiaid tugevalt üles. Kuid toorainest sõltuvad tööstusharud võtsid uudise negatiivselt vastu, iseäranis langesid masinatootjate aktsiad.

Närvilisus jätkus Aasia börsidel. Kanada ja Brasiilia järel on Lõuna-Korea suurim USA terase eksportija, Austraalia on jällegi maailma suuruselt kolmas alumiiniumi eksportija.

Lõuna-Korea anonüümsust palunud ametnik ütles Reutersile, et seal kardeti hullemat – must stsenaarium oli 54protsendine tollimaks terasele.

Austraalia kaubandusminister Steven Ciobo ütles ajakirjandusele, et tollid viivad töökohtade kaotuseni. „Minu jaoks on murekoht, et see ajendab teisi suurema majandusega riike vastumeetmeid rakendama. See ei ole mitte kellegi huvides,“ ütles ta.

Hiina võttis teate vastu külma kõhuga. Nende teraseekspordi osakaal USA kogu terase ekspordist on 2 protsenti, kuid Hiina Raua- ja Teraseliidu asepeasekretär Li Xinchuang teatas, et nende jaoks pole tegu suure mõjuga. „Trumpi vastu ei saa midagi ära teha. Me oleme tema vastu juba tundetuks muutunud,“ kommenteeris ta.

Euroopa plaanib vastumeetmeid

Austraalia ministri hirm, et suured majandused võivad hakata omakorda USAd pitsitama, tundub täide minevat. Kanada teatas, et kaalub vastumeetmeid.

Euroopa Liit jälgib samuti arengut kullipilguga, on ju liit ühiselt Hiina järel maailma suurim terasetootja, eksportides mullu USAsse ligi 5 miljonit tonni terast. Siin asuvad hiiud ArcelorMittal, Thyssen-Krupp ja austerlaste Voestalpine.

Euroopa reaktsiooni ei pidanud kaua ootama. „Euroopa reageerib otsustavalt ja kaitseb oma huvisid,“ ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Tema sõnul on Euroopa Komisjonil plaan pakkuda välja vastumeetmed, mis oleksid siiski kooskõlas WTO nõuetega.

Seevastu kaubanduskomissar Cecilia Malmstöm kuulutas Handelsblatti andmetel, et plaanib anda asja WTO vahekohtusse. Malmström ütles Financial Timesile, et Euroopa Liit alustab uurimist, mis võib päädida omapoolsete tollidega imporditavale terasele ja alumiiniumile. Sest USA karistustollid tähendavad, et Euroopa Liidu tootjate terast jääks liialt palju üle, mis omakorda haavaks tugevalt siinset terasetööstust. Saksa lehe andmetel võivad vastumeetmete hulka kuuluda omapoolsed karistustollid USA toodetele, mille hulka võivad näiteks kuuluda Harley Davidsoni mootorrattad, viski ja apelsinimahl.

Teine karistustoll

Näib, et Donald Trump on tänavu võtnud teemaks protektsionismi. Jaanuaris teatas USA, et plaanib kehtestada kõrged imporditollid päikesepaneelidele ja pesumasinatele. See pani kodumaiste tootjate aktsiad tõusma, Hiina ja Lõuna-Korea tootjate aktsiad surus aga langusesse.

Börsid languses

Aasia börsid olid reede hommikul kõik languses, suurim kukkuja oli Jaapan 2,5 protsendiga. Seal asuvad kaks maailma suurimate terasetootjate hulka kuuluvat ettevõtet: Nippon Steel ja Sumimoto Metal Corporation.

Euroopa turud olid samuti langusesse surutud.

Hetkel kuum