Lauri Teder • 28. november 2018 kell 17:28

USA elamumüük pea kolme aasta madalpunktis

Foto: EPA / Reuters

Äsja avaldatud statistika kohaselt jätkas USA uute elamute müük oktoobris kahanemist ja jõudis 2016. aasta keskpaiga tasemele, vahendab MarketWatch.

Oktoobris vajus uute ühepereelamute müügi keskmine tempo 544 000 ühikuni aastas. Näitaja oli 8,9% väiksem kui septembris ning 12% kehvem kui mullu samal ajal. Keskmine müügihind oli 309 700 dollarit - 3,1% odavam kui eelmisel aastal.

Praeguse müügitempo juures kuluks kõigi uute elamute täitmiseks 7,4 kuud. Teisisõnu on pakkumine jõudnud seitsme ja poole aasta kõrgeimasse seisu. Hariliku hinnnangu kohaselt peab näitaja turu tasakaalu püsimiseks olema kuue kuu tasemel.

Nõudluse kahanemine on avaldanud mõistagi mõju ka ehitajatele: pisut enam kui nädala eest avaldatud ehitustööstuse meeleolu indikaator kahanes novembris 8 punkti võrra, 60 punktini, mis on küll jätkuvalt positiivses tsoonis, ent annab märku sektori optimismi kahanemisest. Valdkonda ohustavad tööjõu ja materjalide kallinemine ning kodulaenude intressimäärade kasv.

USA ehitusfirmade aktsiad varisesid numbrite avaldamise järel järsult allapoole, ent toibusid õige pea. Sektori liidrid D.R. Horton ja Lennar on kallinenud vastavalt 0,5% ja 0,2%. Käibelt kolmas ettevõte, PulteGroup püsib umbes 0,4% languses.

Hetkel kuum