Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Hea kuu viis portfelli kõigi aegade tippu

02. mai 2018, 15:52
Investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180502/INVESTOR/180509947/AR/0/AR-180509947.jpg
Ainult tellijale

Aprilli numbreid vaadates saan vaid rõõmustada, sest minu portfelli kuine tootlusnumber kujunes viimase kahe aasta suurimaks.

Praegu on minu varad väärt 298 606,01 eurot, mis tähendab võrreldes kuutaguse ajaga 4,25protsendilist kasvu. Ajalukku vaadates nägin 4protsendilist tootlusnumbrit viimati 2015. aasta oktoobris, mil minu portfell kerkis 4,5 protsendi võrra, ning enne seda eelmise kümnendi teises pooles buumiaastatel.

Alates aasta algusest on minu portfelli väärtus aga kerkinud 4,85 protsenti. Tõsi oma 12protsendilisest aastatootluse eesmärgist olen veel kaugel, kuid rõõmustamiseks pakub põhjust võrdlus maailma ja Eesti suurimate börsiindeksitega. Nii on S&P 500 väärtus alates aasta algusest kahanenud eurodes ligi 2 protsenti, Stoxx Europe 600 on aga langenud poole protsendi võrra ning Balti börsiindeks kerkinud 3,39 protsenti. See tähendab, et edestan kõiki kolme.

Minu portfelli peamisteks vedajateks kujunesid aprillis Norra lõhekasvataja Ler¸y Seafood, mille turuväärtus kerkis peaaegu viiendiku. Samuti sain rõõmustada uustulnuk Facebooki ning Statoili, Microsofti ja Apple’i üle, mille aktsiad kerkisid vastavalt 13,08; 10,68; 10,07 ja 4,05 protsenti.

Patuoinaks kujunes aga minu teine aprillis tehtud suurost Altria, mille ostu vale ajastamise tõttu pidin aktsepteerima selle 6,02protsendilist odavnemist. Langejate hulgast leian aga veel Apranga, Brasiiliale panustava börsil kaubeldava fondi ning LHV allutatud võlakirjad – kõigi instrumentide väärtus vähenes aprillis rohkem kui 3 protsendi võrra. Odavnemist jätkasid ka Tallink ning Ryanair, tõsi, seda vähem kui paari protsendi võrra.

Investor Toomase portfell vallutas tipu

Käisin ðoppamas

Lisaks tootluskuule oli aprill minu jaoks aga ka tehingute kuu. Kuna juba märtsi lõpus oli minu jaoks selge, et pean tõenäoliselt Olympicu ülevõtmispakkumise vastu võtma ning selle alt vabaneb raha, otsustasin selle panna mujal tootlust teenima. Kõigepealt vaatasin tehnoloogiasektorisse ning soetasin 9. aprillil Microsofti ja Apple’i kõrvale ka 60 sotsiaalmeediaettevõtte Facebook väärtpaberit tehingusummaga 7656 eurot, millega kaasnes 13,9 eurot tehingutasusid.

Seda seetõttu, et pikalt jälgimisnimekirjas olnud ettevõtet sai seda räsinud andmeskandaali tõttu soodushinnaga 156,85 dollarit aktsia kohta. Pikalt jälgimisnimekirjas olnud Facebooki juures köitis mind aasta-aastalt kahekohalise numbri võrra kasvanud käive, tugevus reklaamiäris ning keskmiselt 75protsendiline puhaskasumi kasv. Samuti ei näe ma Facebookil ühtegi tõsiseltvõetavat konkurenti, keda ettevõte oma kontol seisva vaba rahaga ei saaks üle osta.

Pärast ostu sain peaaegu kohe ka rõõmustada, Facebook teatas esimeses kvartalis 63protsendilisest puhaskasumi tõusust, samas kui käivet suudeti suurendada pea poole võrra. Rahule võib jääda ka aktiivsete külastajate arvuga, kelle arv kerkis igakuiste kasutajate lõikes 1,45 miljardi inimeseni ning päevaste kasutajate lõikes 2,2 miljardi inimeseni. Aktsia on pärast uudist muutunud 16 dollari võrra kallimaks, mis tähendab minu jaoks umbes 900dollarilist kasumit vähem kui kuuga.

Tõsi, annan endale ka aru, et Facebooki ostuga suurenes minu portfellis tehnoloogiasektori osakaal, mis teatavasti saab kriisi tekkides esimeste seas pihta. Samuti muutus geograafiline hajutatus minu portfellis ostuga taas kord väiksemaks. Võimalike ohte vaadates ei saa ma aga välistada, et teen peagi veel tehinguid ning võtan kasumit mind tublilt teeninud Apple’ist või Microsoftist.

Soetasin alternatiivi

Selleks, et tehnoloogiasektori osakaal porfellis ülemäära suureks ei läheks, otsustasin aprillis vaadata ka teisi sektoreid. Täpsemalt peatus minu pilk nn patusektoril, mis saab suurema languse korral teistega võrreldes tõenäoliselt vähem kannatada. Suitsetaja jääb suitsetajaks ka halval ajal, sest sõltuvusest vabanemine osutub tavaliselt keeruliseks.

Niisiis ostsin 18. aprillil 150 Altria aktsiat hinnaga 62,63 dollarit aktsia – tehingusummaks kujunes 7583,26 eurot ning teenustasudeks 13,97 eurot. Kuigi ettevõtet ohustavad mitmed tubakaregulatsioonid, on nendega võitlemiseks arenduses mitmed uued kuumutamisel põhinevad sigaretid. Samuti tundub, et suitsetamise vähenemisest kaotatavat käivet on võimalik kompenseerida toote hinna tõusuga, mida tõsimeelne tarbija on oma sõltuvuse tõttu sunnitud maksma.

Samuti kergitab minu suunurkasid teadmine, et Altrial on viisakas, ligi 5protsendiline dividenditootlus ning küllaltki väike maksukoormus. Viimase aasta jooksul on makstud 4,8 miljardit dollarit omanikutulu, ostetud 2,9 miljardi dollari eest aktsiaid tagasi ning tasutud 4,7 miljardi dollari eest võlgu. Lisaks plaanib Altria selle aasta lõpuks veel 505 miljoni euro väärtuses aktsiaid tagasi osta.

Küll aga pean endale tuhka pähe raputama seoses ostu ajastamisega. Pärast investeeringu tegemist jõudis aktsia hind vähem kui nädalaga vajuda 56 dollarini, põhjuseks tütarettevõtte Philip Morrise tulemused. Käibes küll kaotati, kuid kasumi poolest ületati analüütikute ootused, mis peaks kinnitama minu teesi, et vähenevat suitsetajate hulka on võimalik kompenseerida toote hinna tõstmisega.

Kuna Philip Morrise tulemus kajastus vaid Altria aktsia hinnas, mitte emaettevõtte majandusnäitajates, otsustasingi tekkinud ostukohta ära kasutada. Võrreldes varasemaga 1,7 protsenti kasvanud käive ning kolmandiku võrra suurenenud kasum näitas selgelt, et Philip Morrise puhul oli tegemist paanikamüügiga. Niisiis ostsin 30. aprillil väärtpaberit ligi 10 protsenti madalamalt hinnatasemelt juurde ja jään lootma, et kasumi kasv jätkub. Plaanin Altriat hoida pikalt ning sellega ka kriisist läbi purjetada.

Vabanesin Olympicust

Kuu lõppu, 27. aprillile jäi veel ka päev, mil otsustasin raske südamega loobuda Olympic Entertainment Groupi aktsiatest. Seda kartuses, et pärast ülevõtmispakkumise lõppu lahkub OEG Tallinna börsilt ning siis muutunuks mul ligi 10 000eurose positsiooni müümine juba üsna keeruliseks. Tekkiv ebalikviidsus võib põhjustada ka aktsia hinna märkimisväärse languse.

Lisaks on oht, et OEG kontsernist müüakse ära kõige kasumlikum Läti üksus ning liidetakse ülevõtupakkumise teinud Odyssey Europe’i emafirma Novalpina Capitaliga. Nii polnudki mul lõpuks kindlust, mille omanikuks ma õieti jään.

Samas jätsin enda portfelli ühe aktsia, et toimuvat kõrgendatud huviga jälgida ning võimalikult suurele hulgale informatsioonile ligi pääseda. Ees seisab huvitav aeg, sest mitu suuremat väikeaktsionäri eesotsas Trigoni fondide ja East Capitaliga on juba teatanud, et nemad oma osalusest sellise võileivahinna eest ei loobu. Oma huve plaanitakse aga kaitsta kõikvõimalikke õiguslikke meetmeid kasutades.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2018, 15:52
Otsi:

Ava täpsem otsing