9. juuni 1996 kell 22:00

Pitsateid püütakse võltsida ka ametlikult

Toivo Kuldkepp ütles, et pitsati võltsimise katse tuli avalikuks selle tõttu, et pitsati valmistaja AS Echostamp küsis assotsiatsiooni käest, kas nad on tellinud firmalt pitsateid.

«Me oleme nende vana klient ning tellime tavaliselt ligi 100 pitsatit korrga,» lisas ta. Tema sõnul ei õnnestunud neil tellijat välja selgitada, kuigi nad kaasasid asja selgitamisele ka ühe majanduspolitsei töötaja.

Kuldkepi väitel kinnitati neile Echostampist, et tellimus jõudis nendeni ühe edasimüüja kaudu.

Kuldkepi ütlusel selgus pitsativalmistaja agendi AS Aura Trükk-Urjala juures, et pitsati tellimuse vastuvõtmisel ei küsita tellijalt kohe ühtegi dokumenti. «Pitsati tellimisel esitati agendile meie pitsati jäljend koos ühe meie töötaja allkirjaga,» lisas Kuldkepp.

Kuldkepp ütles, et kui suudetakse nende firma pitsateid võltsida, pole mõtet vaeva näha isegi raha võltsimisega, sest ühe nende dokumendi võltsimisega võib teenida ligi 600 000 krooni. «Me garanteerime kõikvõimalikke tollidokumente,» lisas ta.

Kuldkepp ütles, et tellimuse vastuvõtmisel peaks kohe kontrollima, kas klient esindab pitsatil näidatud firmat. Tema sõnul on lubamatu, et igaüks võib anonüümselt pitsati tellida. «Me aimame, kes selle tellis, kuid lõplikult ei saa me seda ilmselt kunagi teada,» lisas ta.

Ants Viirmaa ASist Echostamp aga ütles, et tellimuse vastuvõtmisel palutakse kliendilt kindlasti ka garantiikirja, et inimene on asutusest, mille pitsatit ta teha tahab.

Tema sõnul kontrollitakse enne teenuse osutamist kindlasti ka firmast endast järele, kas ta on pitsati kohta tellimuse esitanud.

Ants Viirmaa ütles, et neil on palju edasimüüjaid, kellele lisanduvad peagi ka agendid.

Echostampis müügiga tegelev Rainer Tokko ütles, et pitsati tellimiseks tuleb esitada pitsati kavand või kui tahetakse teha vana pitsati järgi uut, tuleb esitada pitsati jäljend. Tokko sõnul on neil püütud varemgi pettusega pitsateid teha lasta.

Echostampi edasimüüja, ASi Aura Trükk-Urjala juht Samuil Rubin?teini sõnul ei võta nad vastu lõplikku otsust pitsati väljastamise ja valmistamise kohta, vaid võtavad lihtsalt tellimusi vastu.

Rubin?teini sõnul on neile üks kord esitatud tellimus, mis oli seotud pettusega. Rubin?teini ütlusel telliti neilt ühe firma pitsat ning nad saatsid tellimuse edasi Echostampi. Tema väitel kadus tellija pärast seda, kui Echostampist küsiti tellijalt garantiikirja selle kohta, et ta esindab firmat. «Siis selgus, et tellija oli pettuse peal väljas,» lisas ta.

Hetkel kuum