29. jaanuar 1998 kell 22:00

Rootsi tööstuseliit vahetub

Ümberkorraldused algavad juhatusest. Tüüpilise Investori firma eaka ja raskepärase juhatuse peab välja vahetama noorem ja dünaamilisem juhtgrupp, kes ettevõtete rahvusvaheliseks muutumist arvestades kaasaks rohkem välismaalasi.

Juhatus peab muutuma kompaktsemaks, piirdudes 7--9 liikmega, ning töökoormust arvestades ei tohiks juht osaleda enam kui kolme firma juhtimises. Praegu on tavaline, et tippjuhid istuvad 8--6 ettevõtte juhatuses. Loobumise kompenseerib kõrgem töötasu -- 150 000--200 000 Rootsi krooni -- ning aktsiaoptsioonid juhitavas firmas.

«Need ajad, kus semude keskel istuti kuni 70. eluaastani, tuleb unustada,» ütles uuenduste algataja Percy Barnevik Rootsi majanduslehele Dagens Industri.

57aastane anglo-ameerika juhtimisfilosoofia guru, kes kümme kuud tagasi võttis Wallenbergide tööstusdünastia patriarhilt Peter Wallenbergilt üle Investori juhtimise, plaanib ümberkorraldusi kõigis Investori kontrolli all olevates ettevõtetes. Kokku moodustavad sellised firmad 43 protsenti Rootsi börsist.

Barneviki strateegiast on huvitatud ka Wallenbergi mõjusfäärist välja jäävad firmad. Dokumendiga on tutvunud Handelsbanken, Skandia, Trygg-Hansa ja pensionifondid.

Wallenbergide tööstusdünastia juhtprintsiibiks on läbi aegade olnud pikaajalised investeeringud. Nii on Investoril alates moodustamisest 1916. aastal siiamaani osalus sellistes firmades nagu Atlas Copco ja SKF, mis on Rootsi suurimad masinatööstuse ettevõtted.

Turu küüniline suhtumine pikaajalistesse investeeringutesse ning nende vähene tulusus on Investori enese aktsia hinna viinud madalamale, kui ettevõtte vara väärtus eeldaks. Ümberkorraldustega loodab Barnevik parandada nii firma finantstulemusi kui Investori staatust aktsiaturul.

Eesmärk on, et kui börs kasvab 11--12 protsenti, siis Investori tulemus on 3--4 protsenti parem.

Firma jaoks, mille tulemused sõltuvad otseselt teiste firmade tulemustest, tähendab see sõnumi lähetamist kõigile Wallenbergi sfääri firmadele, millelt oodatakse efektiivsemat finantsjuhtimist, tulude kasvu ning keskendumist põhitegevusele.

«Kui firma ei suuda tagada kasvu, mis oleks kõrgem aktsiaturu keskmisest tasemest, tuleb kaaluda osa tegevusharude likvideerimist või küsida, kas juhatus on oma ülesannete kõrgusel,» ütles Barnevik.

See võib kaasa tuua olulisi muudatusi madala tulususega metsatööstusgrupi Stora juhatuses või tingida Investori osaluse müügi firmas Saab Automobile USA firmale General Motors.

Ümberkorraldused jätkavad Investori firmades juba varem alanud muudatusi. Nii on Wallenbergide peamine tööstushoob Incentiv kujundanud end valdavalt meditsiinitehnoloogia grupiks, loobudes põhitegevusega mitte seotud tegevusaladest. Electrolux on loobunud kõrvalharudest, Saab otsustanud lahkuda tsiviillennunduse alalt.

Impeeriumi moderniseerimisega loodab Euroopa üks viimaseid tööstusdünastiaid säilitada oma koha Rootsi majanduselu keskmes. FT-DI

Hetkel kuum