12. märts 1998 kell 22:00

Nafta hind langes 9 aasta madalaimaks

Esmaspäeval kukkus nafta hind maailmaturul viimase üheksa aasta madalaimale tasemele. Brenti segu aprillilepingute hind rahvusvahelisel naftabörsil Londonis, mis on üldtunnustatud toornafta hinnaindikaator, langes 12,86 dollarini barrel pärast Saudi Araabia naftaministri selgesõnalist mõistaandmist, et naftat eksportivate riikide organisatsiooni (OPEC) hädaistungist, kus vaadatakse ümber ekspordikvoodid, midagi välja ei tule. Minister kirjutas ametlikus teadaandes, et Saudi Araabia ei kavatse toodangumahtu vähendada ja süüdistas Venezuelat pidevas kvootide ületamises. Möödunud kuul pumpas OPECi must lammas Venezuela naftat 30% üle kokkulepitud kvoodi 2,6 mln barrelit päevas.

Nädala keskel nafta hind veidi toibus, sest Ameerika naftainstituudi andmed näitasid Ameerika Ühendriikide naftatagavarade väikest kahanemist. Paljud analüütikud on aga veendunud, et toibumine on ajutine ja kriitilise hinnatasemeni (10 USD/barrel) jõutakse juba märtsis.

Iga-aastased segadused Venemaa ekspordikvootidega tõstsid valge väärismetalli pallaadiumi hinna 18 aasta kõrgeimale tasemele. Teisipäeval teatas Almazjuvelirekspordi (riigi ainsa plaatina rühma metallide ekspordiagentuur) esindaja, et seni pole nad kuulnud valitsuselt sõnakestki, millal võiks nad alustada läbirääkimisi välispartneritega 1998. aasta ekspordi üle. Pallaadiumi hind on aasta algusest stabiilselt tõusnud 201,50 dollarilt unts kuni 256,25 dollarini kolmapäeva pärastlõunal. 1997. aasta algul maksis unts pallaadiumi 120,25 dollarit, märtsi lõpuks tõusis see 25% võrra 151,25 dollarini. Kolmapäevaks oli pallaadiumi hind tõusnud aasta algusega võrreldes 27%.

Venemaa on maailma suurim pallaadiumi eksportija. Möödunud aastal eksportis Venemaa 3,2 mln untsi, suuruselt teine eksportöör Lõuna-Aafrika Vabariik aga 1,75 mln untsi. Pallaadiumi kogupakkumuseks hinnati 5,65 mln untsi. Pallaadiumi kasutatakse peamiselt autotööstuses katalüsaatoritena kahjulike heitgaaside eemaldamiseks, vähemal määral elektroonikatööstuses ja hambaproteeside valmistamiseks.

Hetkel kuum