Arvutit kindlustatakse kui elektroonilist seadet

15. aprill 1998, 00:00

Arvuteid ja tema lisaseadmeid (klaviatuurid, printerid, plotterid, monitorid jne) võib kindlustada mitmeti. Üheks võimaluseks on nende kindlustamine varakindlustuse tingimuste kohaselt, mille puhul pakutakse kindlustuskaitset traditsiooniliste varakindlustusjuhtumite (tulekahju, veekahju, loodusõnnetus ja murdvargus) vastu. Märksa laiemat kindlustuskaitset pakub elektrooniliste seadmete kindlustus. Oma olemuselt on elektrooniliste seadmete kindlustus koguriskikindlustus ehk teisisõnu loetakse kindlustusjuhtumiteks kõik põhjused, mis kindlustustingimustes pole ära toodud välistustena. Elektrooniliste seadmete kindlustustingimuste kohaselt pakutakse kindlustuskaitset peale juba ülalnimetatud juhtumite ka seadmete kasutajate ettevaata-matusest, lühisest, ülepingest, ootamatust voolukatkestusest ja välgust tingitud kahjudele. Lisaks kuuluvad hüvitamisele kahjud, mille põhjuseks on seadmete valmistamisel esinenud tehnoloogilised vead ning ebakvaliteetsed materjalid (eeldusel, et neid põhjuseid ei pea kõrvaldama tootja seadmetele antava garantiilepingu alusel). Seepärast ongi kindlustusvõtja kohustatud kindlustusseltsi teavitama seadme valmistaja, maaletooja või edasimüüja-hooldusfirmaga sõlmitud hooldus-garantiilepingu olemusest ning pikkusest. Kindlustusleping on mõeldud siiski hooldus-garantiilepingu täiendamiseks, mitte asendamiseks.

Arvutite ja muude lisaseadmete kindlustussumma peab olema võrdne uute samade tehniliste parameetritega sama tüüpi seadmete taassoetamisväärtusega. Kindlustusmakse kujundamisel lähtub kindlustusandja kindlustatavate seadmete tehnilisest seisukorrast, vanusest, samuti sellest, kas on paigaldatud välgukaitsesüsteemid ning UPSid ootamatuteks elektrikatkestusteks. Loomulikult jälgitakse ka üldist turvalisuse taset (valvesignalisatsioon, turvalukud jne). Iga kindlustuskoha eripärast olenevalt võib kindlustusandja esitada samuti muid nõudeid.

Elektrooniliste seadmete kindlustuse raames on võimalik kindlustada ka väliseid andmekandjaid (diskette), hüvitamisele kuuluvad siis samuti andmete taastamiseks tehtud kulutused. Sellistel puhkudel nõutakse mingi perioodi järel andmetest koopiate tegemist ning nende hoidmist muust andmetöötlussüsteemist eraldi tule- ja murdvarguskindlates kappides.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing