27. mai 1998 kell 22:00

Eesti üllatas maailmamessi põrandaga

Iga päevaga külastab Eesti väljapanekut üha rohkem inimesi, uudistamas on käinud ka Leedu peaminister Gediminas Vagnorius, ütles Eesti paviljoni direktor Mart Tarmak. «Disney Worldi esindajad käivad iga päev meie interaktiivset põrandat uudistamas, neil on sellega vist mingid omad plaanid,» lausus Tarmak.

Interaktiivne põrand võimaldab külastajal soovi korral näha videoekraanilt erinevaid Eesti paiku. Põrandal on mooduliteks jaotatud Eesti kosmosekaart, millele astudes ilmub ekraanile pilt vastavast Eestimaa paigast.

Eesti väljapaneku peaorganisaatori Ignar Fjuki sõnul läks korralduses kõik kümnesse. «Jõudsime väljapanekuga valmis täpselt õigeks ajaks, mida näiteks Itaalia ja paljud Aasia riigid ei suutnud,» märkis Fjuk.

Eesti messil osalemiseks eraldas riik lõpuks 7,3 miljonit krooni, kuigi algul oli selleks plaanitud poole vähem. «Alguses pidime ka jagama paviljoni koos Läti ja Leeduga,» selgitas Fjuk.

Riigieelarvelisele rahale lisandub veel 1,8 miljonit sponsoritelt ja messil osalejatelt. Eesti poolt sõitsid Lissaboni esindajad kõigist Eesti merelinnadest, Tallinna Sadamast, Hansateest, Saarte Liinidelt, Eesti Merelaevandusest ja veeteede ametist.

Tarmaku sõnul tunnustavad paviljoni külastajad ka seda, et erinevalt mitmetest teistest messil osalevatest riikidest suhtleb Eesti oma paviljonis uudistajatega. «Meil on siin giidid, kes kõik valdavad nii inglise kui portugali keelt,» märkis Tarmak.

Septembri lõpuni kestva messi raames on 18. augustil Eesti rahvuspäev, mil esitatakse ka meie kultuuriprogramm. Esitamisele tuleb Lepo Sumera ja Peeter Jalaka lavastatud multimeediaooper, esinevad Kiigelaulukuuik, Rein Rannap, Sõlekese tantsijad ja tõenäoliselt ka Ultima Thule.

Hetkel kuum