IMF viivitab Ukraina laenuga

27. august 1998, 00:00

Halvemat aega oleks olnud raske valida. Ukraina PFTS-aktsiaindeks langes teisipäeval 5,18%, oma kõigi aegade madalaimale tasemele. Samal päeval langes grivna kurss väljapoole dollari suhtes kehtestatud ametlikku kõikumispiiri 1,80--2,25, mida keskpank aasta lõpuni on lubanud säilitada. Eile kujunes grivna kursiks 2,249 grivnat dollari eest.

Ukraina valitsus ei ole teatanud, mida ta uues olukorras ette võtta kavatseb. Maaklerite sõnul on grivna kauplemiskoridori avardamine vältimatu.

Washingtonis ütles IMFi esindaja, et Venemaa turul valitseva segaduse tõttu on fond otsustanud uuesti läbi kaaluda olukorra Ukrainas.

Varasema otsuse põhjal pidanuks IMFi nõukogu otsustama laenu andmise Ukrainale augusti lõpuks, et toetada reforme ja aidata Ukrainal üle elada Venemaa ja Aasia kriisi. Nüüd ütles IMFi pressiesindaja, et laenu otsustamise tähtaega ei ole veel kindlaks määratud.

Esmaspäevase sõjaväeparaadi ja uhke ilutulestiku järel, millega tähistati Ukraina seitsmendat iseseisvusaastat, tuleb riigil kaaluda, kui sõltumatu Moskvast tegelikult ollakse, ütlesid Kiievis asuvad diplomaadid.

Vene rubla devalveerimine ning järsk langus on grivna seadnud suure surve alla, sest 40 protsenti Ukraina väliskaubandusest on seotud Venemaaga.

Ebamäärasus valuutafondi laenu ümber ning veel selgumata plaanid riigi suure võlakoorma restruktureerimiseks heidavad varju ka Ukraina majanduse väljavaadetele.

Enne aasta lõppu tuleb Ukrainal välja lunastada 600 miljoni dollari ulatuses valitsuse võlakirju.

Esialgu pole võlgade pikendamisest muud teada, kui et see saab erinevalt Venemaast olema vabatahtlik.

Lääne analüütikute hinnangul ei tähendanud Venemaa moratoorium välislaenudele muud, kui sisuliselt suutmatust oma võlakohustusi täita.

Analüütikute sõnul ei aita ka IMFi laen Ukraina majandust hädadest välja.

«Venemaa ja Ukraina majandus on tihedalt seotud, kuid Venemaa on ainult katalüsaatoriks -- probleemid tulevad riigist enesest,» ütles Prospekts Investmentsi direktor Vladimir Tihhomirov. REUTERS-BNS-ÄP

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing