9. september 1998 kell 22:00

Büroo muudavad täiuslikuks abiruumid

Abiruumid võib jagada kolme rühma: olme- ning hügieeniruumid inimestele; tehniliste vahendite ruumid; ladustamise ruumid. Abiruumide suurus ja hulk sõltub siiski kontorist, töötajate arvust ja töö iseloomust. Samuti on otstarbekas rajada mitme erineva otstarbega abiruumi asemel ühendatud funktsioonidega abiruume.

Olme ja hügieeniga seotud abiruumid on puhkeruum, köök, tualett, du?iruum, suitsuruum. Sauna ei peaks ma büroos vajalikuks, sest saunaskäik pole inimese esmavajadus ja saun teeks büroo liiga koduseks.

Puhkeruum on vajalik, kui töötajaid on üle viie, väiksema töötajaskonna puhul pole lisapind rentaabel. Väiksemas büroos võiks lõõgastumiseks olla kööginurgas diivan ja laud. Sageli piisab pliidi, külmiku ning pisema ahjuga kööginurgast. Kööginurgaga puhkeruum peaks olema piisavalt suur, et töötajad ära mahuksid. Optimaalne suurus oleks 12--20 ruutmeetrit. Suuremates firmades peaks igal osakonnal oma puhkeruum olema.

Kuni viie töötajaga büroo saab hakkama ühe tualettruumiga, 9--11 töötajale peaks jätkuma kahest. Rohkem kui neli tualetti ei ole otstarbekas, tuleks lihtsalt suurendada ruume ja santehnika arvu tualetis. Tualett koosneb kahest ruumist -- WC (1,2x1,5 m) ja eesruum (1,5x1,8 m). Eesruumis võiks olla kaks kraanikaussi, siis saab käsi pesta kaks inimest korraga. Ühes tualetis võiks olla ka du?iruum. Selliseid tualetiblokke ei pea jagama naiste ja meeste pooleks.

Kui varem olid bürood suitsused ja mittesuitsetajad muudeti passiivseteks suitsetajateks, siis nüüd on suitsetajad aetud trepikodadesse või lausa õue. Et asi tsiviliseeritult lahendada, tuleks kontorisse rajada korraliku ventilatsiooniga suitsetamisruum.

Tehnika jaoks mõeldud ruumid ehitatakse selle järgi, millist aparatuuri kasutatakse. Koopiamasinad, mis kasutavad tahma, paigutatakse suure tolmueralduse tõttu omaette ruumidesse. Koopiamasina tolm võib tekitada astmat ja on eriti vastunäidustatud allergikutele. Serveriruumis oleks arvutivõrgu server lisaseadmetega ning sinna saaks paigutada ka telefoni keskjaama. Ruum on vajalik, et takistada kõrvaliste isikute juurdepääs nii olulistele seadmetele. Enamasti piisab sellele ruumile ca 2 ruutmeetrist.

Levinud abiruumid on samuti panipaik, koristusvahendite ruum ja garderoob. Nende optimaalne suurus on enamasti 2--4 m². Vajalikuks võib osutuda ka arhiiv või hoidlad. Arhiivide puhul tasub kõrva taha panna, et need on suurema põlemiskoormusega ruumid. Seetõttu on kõrgendatud nõudmised konstruktsioonidele, mistõttu ei saa neid rajada just igasse ruumi (näiteks büroodes levinud kipsplaatidest vaheseinast arhiivi puhul ei piisa).

Hetkel kuum