29. november 1998 kell 22:00

Wall Streeti kannapööre

4 kuuga

1987 -- New Yorgi börs langeb vähem kui kahe kuuga 36%. «Mustal esmaspäeval» kukuvad aktsiate hinnad ühe päevaga 22,5%. Languseelse taseme saavuta-

miseks kulub börsil kaks aastat.

1990 -- Dow Jonesi indeks langeb 21%. Turg toibub üheksa kuuga.

1998 -- Uus suur langus kogu maailma börsidel Aasia ja Venemaa kriisi mõjul. Alates 17. juulist langeb New Yorgi börs 19%. Uue rekordi löömiseks kulub Dow Jones'i indeksil napilt neli kuud.

Kui Dow Jones'i tööstusindeks septembri algul mõõnas 7500 punkti tasemel, uskusid vähesed optimistid eesotsas maaklerfirma Goldman Sachsi «oraakli» Abby Joseph Coheniga, et turud jõuludeks taastuvad. Cohen on kogu sügiskriisi ajal kindel olnud, et Dow jõuab enne aastavahetust 9300 punkti tasemele. Läinud nädala esmaspäeval sulgus indeks 9374 punkti juures.

«Oleme klassikalise turutsükli läbinud vaid paari nädalaga,» kommenteeris investeerimispanga Salomon Smith Barney turustrateeg John L. Manley.

Uue börsieufooria taga on nii USA alanenud intressimäärad, IMFi abipakett Brasiiliale, USA jätkuvalt tugev majanduskasv kui Jaapani pingutused pangakriisi lahendamiseks.

Kiirenduse andsid teated ettevõtete ühinemistest ja ülesostmistest, mis augustis praktiliselt soiku jäid. Esmaspäeval kuulutati korraga välja üheksa liitumistehingut koguväärtuses ligi miljard dollarit. Suurimad neist puudutasid Bankers Trusti ülevõtmist Deutsche Banki poolt ning America Online'i ja Netscape'i liitu.

Turule on tulnud uut kapitali USA väikeinvestoritelt, kes on taas hakanud raha paigutama avatud investeerimis-

fondidesse. See on julgustanud fonde raha valitsuse võlakirjadest välja võtma ja tulusamaid investeerimis-

võimalusi otsima. Lisaks kardetakse aktsiate nappust, sest ühinemised viivad osa aktsiaid turult minema.

Samas näitavad firmade kolmanda kvartali majandus-

tulemused teiste kvartalitega võrreldes 1,8- ning läinud aasta sama ajaga võrreldes 6,2protsendilist langust. See on halvim tulemus 1989. aastast saadik.

Autor: SD

Hetkel kuum