Nasdaq tagasi aastas 1998

Peeter Koppel 13. märts 2001, 00:00

USA. Eile minut pärast kauplemise algust juhtus see, mis veel mõni aeg tagasi tundus suhteliselt ebatõenäoline isegi veendunuimate pessimistide arvates. Nimelt kukkus Nasdaqi üldindeks allapoole psühholoogiliselt olulist 2000 punkti taset. Viimati liikus Nasdqi üldindeks sellest tasemest allpool 1998. aasta 16. detsembril.

Kauplemispäeva valulapseks ja üldise negatiivse meelestatuse üheks põhjuseks oli Cisco Systemsi reedene teade, mille kohaselt kavatseb ettevõtte kaotada kuni 8000 ehk 16 protsenti töökohtadest ning ühtlasi ollakse ka seisukohal, et siiani ainult USA-le omane majanduskasvu aeglustumine võib levida ka teistele turgudele. Kohe pärast Cisco pessimistlikku avaldust kärpisid mitmed investeerimispangad ettevõtte kasumiprognooside. Cisco aktsia liikus halbade uudiste tõttu allapoole 20 dollari piiri, tasemele, kus aktsia liikus viimati detsembri alguses 1998.

Eilse kauplemispäeva alguses valitsesid pessimistlikud meeleolud ka New Yorgi börsil ning tehnoloogiasektori langedes traditsiooniliselt tugevad farmaatsia- ja tubakatööstuse aktsiad püsisid nõrkadena. Analüütikute hinnangul on turgudel domineerivateks emotsioonideks hirm ja pettumus. Mõtted sellest, et uues majanduses toimivad protsessid teistmoodi, kui nad on seda teinud ajalooliselt, näivad olevat lõplikult maha maetud.

Stockholmi börsi viis eile sügavasse miinusesse Ericssoni kasumihoiatus. Ettevõte ootab esimeses kvartalis maksueelseks kahjumiks 4?5 miljardit Rootsi krooni, mis on ettevõtte juhi sõnul tingitud maailma majanduskasvu aeglustumisest, mis mõjub negatiivselt nii mobiiltelefonide kui ka võrguseadmete müügile. Ericssoni aktsia reageeris hoiatusele 15protsendilise kukkumisega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing