Masendus, langus, ETL

Peeter Koppel 13. august 2001, 00:00

Eesti Telekomi aktsia on alates 2. augustist langenud igal kauplemispäeval oma ajaloo madalaimale tasemele.

Reedel lõpetas aktsia, mis tõi paljudele eestlastele 1999. aastal oma börsile tulekuga kena kopika, 56,75 kroonil. Protsentuaalsest langusest kõigi aegade tipptasemelt, 155 kroonilt, ei tasu aga rääkidagi.

Eesti Telekomi aktsia käesoleval aastal toimunud suurlangus on kohalikes pisispekulantides tekitanud hulga paksu verd. Mõningad neist on vaatamata juba nüüdseks suureks paisunud kaotustele lausa religioosset fanatismi meenutava järjekindlusega siiani kuulutamas, kuidas ETL õige pea tuhast tõuseb ja nende positsiooni plussi või vähemalt nulli viib. Seda aga vägagi tõenäoliselt lähemas tulevikus ei juhtu ja põhjuseid selleks ei ole vaja kaua otsida.

Esiteks kandub Eesti Telekomi aktsia kaudu kohalikule turule üha uusi mõõtmeid võttev maailmas valitsev pessimismilaine TMT (telekommunikatsioon, meedia, tehnoloogia) sektori suhtes.

Olukorras, kus suured operaatorid on oma 3G litsentside hankimise avantüüride käigus sattunud hiiglaslike võlakoormate alla ning murravad pead, kuidas lähemal paaril aastal oma tegevust finantseerida, ei pööra need, kes Eesti Telekomi aktsia hinda tõeliselt mõjutada suudaksid, tähelepanu sellele, et Eesti Telekomil ei ole samu probleeme, mis ettevõtte Euroopa suurematel vendadel. Londonist paistab ETL lihtsalt järjekordse Ida-Euroopa Telekomina, mis üldise TMT sektori ?riskide vähendamise? käigus müüki läheb. Teiseks lisame siia selle, et konkurentsi avanemine on mõjutanud ettevõtte kasumlikkust rohkem, kui esialgu arvati.

Kolmandaks mainime ära veel asjaolu, et ettevõtte juhtkonna tegevus võimaliku aktsiate tagasiostmise planeerimisel ja investorite sellest valgustamisel on jätnud pehmelt öeldes soovida. Põhimõtteliselt peaks suure ostja ilmumine turule, või isegi lootus sellest, aktsia hinnale positiivselt mõjuma. Aga ei. Kõige lõpuks võime maitsestada Eesti Telekomi ümber valitsevat pessimismi sellega, et isegi ettevõtte juhid suhtuvad aktsia tulevikuväljavaatesse skeptiliselt.

Eeltoodut arvestades tundub, et aktsial on veelgi langusruumi. Mõned pikaajalisema visiooniga tegijad võivad Telekomiga lähemalt tutvudes ettevõtet atraktiivsekski pidada. Seda, kui hästi neil õnnestub oma visioon rahaks keerata, näitab ainult aeg ? tõenäoliselt mitte just kõige lähem aeg.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing