Eesti saavutas maksuleppe Lätiga

Inge Rumessen 24. september 2001, 00:00

Eesti ja Läti saavutasid lõpuks kokkuleppe topeltmaksustamise vältimise lepingu osas, mis on naabrite vahel tüli tekitanud sellest ajast saadik, kui Eesti muutis oma tulumaksuseadust. Aasta alguses väitis Läti rahandusministeerium Eesti valitsusele saadetud märgukirjas, et uus Eesti tulumaksuseadus ei kuulu enam topeltmaksustamise vältimise lepingu alla, mis praegu vabastab Eesti ettevõtete poolt Läti ettevõtetesse reinvesteeritud kasumi tulumaksust. Läti pool ähvardas lepingu koguni ühepoolselt lõpetada.

?Tulemus on suurepärane,? ütles äsja Riiast naasnud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakonna juhataja Lemmi Oro. ?Parem on, kui sellised arusaamatused või erimeelsused suudetakse siiski lahendada ning nii Läti kui ka Eesti arvasid, et uus lepingutekst on parim viis nende erimeelsuste lahendamiseks.?

Suurem osa lepingutekstis tehtud muudatustest on täpsustava iseloomuga, mis muudavad lepingu teksti sarnaseks Balti riikide poolt ühiste läbirääkimiste jaoks väljatöötatud Balti mudeliga, mis omakorda suuremas osas järgib Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) poolt väljatöötatud topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumise mudellepingu teksti.

Olulisemate muudatustena võib otseste maksude talituse peaspetsialisti Helen Pahapilli sõnul esile tuua tuluallikariigile piiratud maksustamisõiguse andmise intresside ja litsentsitasude maksustamisel ning topeltmaksustamise vältimiseks osaliselt kasutatava vabastusmeetodi asendamine krediidimeetodiga.

Krediidimeetod tähendab, et Eesti vähendab residendi maksukoormust Lätis tasutud maksu võrra, aga mitte rohkem, kui on Eesti maksukohustus.

Peamine erinevus praegu kehtiva lepinguga on aga intressidele 10protsendilise maksumäära kehtestamine senise nullmäära asemele.

?Mainimist väärib ka muudatus, mille tulemusena hakkab edaspidi infovahetus kahe riigi maksuhaldurite vahel ja abi maksukogumisel aset leidma kõikide maksude, mitte ainult lepingualuste maksude suhtes,? ütles Pahapill. Dividendide maksustamise osas jäi põhimõte samaks.

Selle aasta esimese kvartali Eesti Panga andmetele tuginedes on Läti 34 protsendiga esimesel kohal Eesti otseinvesteeringute riikide seas. Järgnevad Leedu ja Küpros.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing