Nafta hind langeb ja võib veel kukkuda

Tõnis Oja 06. aprill 2004, 00:00

Tugevnev dollar ja märgid, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) ei pea kinni lubatud tootmiskvootidest, alandasid möödunud nädala lõpul järsult nafta hinda ja hoiavad seda tõenäoliselt madalal ka järgneval kuul.

OPEC teatas, et vähendab tootmist alates 1. aprillist 1 miljoni barreli võrra, 23,5 miljoni barrelini ööpäevas. Uudisteagentuur Bloomberg teatas aga, et Genfis asuva analüüsikeskuse PetroLogistics andmetel pumpasid kümme naftakartelli liikmesriiki märtsis 25,7 miljonit barrelit musta kulda ööpäevas, mis on 1,2 miljonit rohkem, kui nägi ette kvoot.

Seega peaks OPEC ametliku kvoodi saavutamiseks vähendama tootmist rohkem kui miljoni barreli võrra ööpäevas, mis on vähetõenäoline. Eriti kipuvad kokkulepitust rohkem tootma naftakartelli väikeriigid. Enne 31. märtsi toimunud OPECi naftaministrite kokkusaamist avaldasid just suured riigid, Saudi Araabia ning Iraan, survet, et jäädaks kindlaks varem kokkulepitud tootmiskvootide kärpimisele. Bensiini hinna tõus USAs 19 aasta kõrgeimale tasemele ja tugev poliitiline surve põhjustasid naftatootjate hulgas erimeelsuse. Peale jäid aga suured tootjad.

Osaliselt olid eelmise nädala hinnalanguse taga ka spekulatiivsed investeerimisfondid, kes on hakanud järsult vähendama nn pikki positsioone (st investorite hulk, kes usuvad nafta hinna tõusu jätkumist, on järsult kahanenud).

Ehkki ka naftatankerite hinnad kerkisid möödunud kuul Bloombergi teatel 30 aasta kõrgeimale tasemele, oodatakse ka seal seoses toodangu vähendamisega hinnalangust.

Bensiini hulgihind langes eile Rotterdami sadamas möödud nädala tipptasemega võrreldes 15 dollari võrra tonnist ehk 15 sendi võrra liitri kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:20
Otsi:

Ava täpsem otsing