Elektriseadmete müüjad otsivad parimat taaskasutuse võimalust

Villy Paimets 17. august 2004, 00:00

Lepingu eesmärk on, et elektri- ja elektroonikaseadmetest (EES) tekkivad jäätmed leiaksid maksimaalsel määral taaskasutamist.

Uus jäätmeseadus kohustab tootjat tagama tema valmistatud, müüdud või sisseveetud elektroonikajäätmete kogumise ja nende taaskasutamise või kõrvaldamise. Samas puudub tootjatel kohustuse täitmiseks praktiline lahendusmudel, kuid seegi peab olema välja töötatud ja rakendatud juba enne 13. augustit järgmisel aastal.

?Kõik elektri- ja elektroonikseadmed, mis on müüdud enne järgmise aasta 13. augustit, on ajaloolised jäätmed, ning kõik, mis müüakse hiljem, on uued jäätmed. Uued müüdavad tooted on vastavalt märgistatud ? igal tootel on kirjas, kes selle müüs ja kes selle utiliseerimise eest vastutab, ajalooliste jäätmete eest vastutavad aga kõik tootjad turuosast sõltuvalt proportsionaalselt,? selgitas projekti EES-Ringlus juht Margus Vets.

Elektroonikajäätmeid käsitlev direktiiv jõustus Euroopa Liidus mullu veebruaris ning 13. augustiks pidi ka Eestis elektroonika kogumise ja taaskasutamise määrus vastu võetud olema. Reedel saadeti keskkonnaministeeriumist selle määruse eelnõu kooskõlastusringile.

?Paljudes Euroopa riikides pole veel jäätmeseaduski vastu võetud, näiteks Saksamaal ja Itaalias vaieldakse selle seaduseelnõu üle praegu päris palju,? ütles Infotehnoloogia- ja Telekommunikatsiooniettevõtjate Liidu (ITL) esindaja Heino Raivet.

Määrusest tulenevate kohustuste tõttu võivad elektri- ja elektroonikaseadmete hinnad 1?4 protsenti kallineda.

?Hinnatõusu suurus sõltub konkreetsest tootest, ühtset tõusu kindlasti ei tule,? ütles ITLi juhatuse esimees Andres Haamer.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:39
    Otsi:

    Ava täpsem otsing