Hüpermarketite turg Soomes küllastumas

Tõnis Arnover 08. september 2004, 00:00

Suurem osa ehk 96 neist kuulub kahele suurele, S-grupile ja Keskole, ning ülejäänu Tradekale. Kumbki grupp ei näe enam erilisi laienemise võimalusi Soomes, mis ilmselt lisab nende huvi Balti turu ning eriti Läti ja Leedu vastu.

S-Grupi SOK Marketi arendusjuht Antti Sipola ütles Kauppalehtile, et neil on Soomes üsna vähe uute Prismade ehitamise plaane.

?Arvan, et aastal 2010 on S-grupil umbes 50 Prismat, praegusest seega umbes viis tükki rohkem,? ütles ta.

Teadaolevad kolm uut hüpermarketit tulevad kõik Helsingi piirkonda. Veel sel kuul avab S-grupi HOK-Elanto uue Prisma Espoos Olaris, järgmine tuleb samuti Espoosse ning kolmas Helsingisse Viiki.

Ka Citymarket OY tegevdirektor Kari Kivikoski oli seisukohal, et Soomes on uute suurte ostukeskuste kiire tekke aeg möödas. Tema sõnul tahab Kesko Citymarketite arvu kümnendi lõpuks kasvatada kuuekümnele. Seega peaks olemasolevatele lisanduma kümmekond ehk umbes sama palju kui eelneva paari aastaga. Viimase uue Citymarketi avas Kesko kevadel Jyväskylä külje all.

Mõlemad grupid näevad uutele hüpermarketitele ruumi veel ainult suurtes linnades ja jõulisemates arengukeskustes. Samal seisukohal on nende kolmas konkurent Tradeka, mis plaanib uut Euromarketit Oulu ja Turu lähedale ning kolmandat samuti Espoosse.

Hüpermarketite müügipind jääb vahemikku 2500?14 000 ruutmeetrit ja suuremates neist müüakse umbes 90 000 eri toodet. Neil läheb Soomes üsna hästi. Esimese poolaastaga suurendasid Prismad käivet 11,1 ja Citymarketid 6,7 protsenti. Asjatundjad seostavad seda soomlaste ostuharjumuste muutumisega. Kui enne käis inimene nädalas keskmiselt viis korda poes, siis nüüd 3,7 korda. See tähendab, et ostja eelistab järjest enam suurt poodi, kust ta saab kõik kaubad korraga kätte. Sellise arengu tulemusena peaks hüpermarketite osakaal jaekaubanduses kerkima 25?30 protsendini. Eelmisel aastal oli nende osakaal Soome jaekaubanduses 22,7%, aastal 1990 aga ainult 6,4%.

Ehkki Soome hüpermarketiturg näib küllastuvat, pole siiski välistatud, et niisugune soodne areng võib tuua Soome turule mõne välismaise konkurendi, ennustas Citymarketi juht.

Kui Soomes hakkab Kesko ja S-grupi suurte kaubanduskeskuste laienemispotentsiaal ammenduma, siis naaberriikides turuvallutus pärast hoovõttu Eestis jätkub.

Seni on Keskol Eestis kuus suurt Citymarketit ja Lätis viis. Kesko on Balti riikides positsiooni tugevdamiseks loonud ühisfirma Rootsi ICAga, kellega koos loodab lähiajal kanda kinnitada Leedu turul.

S-rühmal on Tallinnas neli suurt Prisma peremarketit, mis on haaranud ligi veerandi turust. S-grupi Balti regiooni juht Kalle Lähdesmäki on Äripäevale öelnud, et lähiaastail tahab kontsern teha Balti riikidesse suure investeeringu ning liikuda Läti ja Leedu turule.

hüpermarketite arv

Allikas: Kauppalehti, Äripäev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing