Euro lõi dollari suhtes rekordi

Sirje Rank 08. november 2004, 00:00

Reedel kerkis euro kurss New Yorgis 1,2972 dollarile, kummutades dollari eelmise mõõnarekordi selle aasta veebruarist ning jõudes lähedale psühholoogiliselt olulisele 1,30 piirile.

Tõuke dollari langusele andsid nii nafta hinna tõus uute kokkupõrgete kartuses Lähis Idas kui ka Euroopa tippkohtumine Brüsselis, kus poliitikud andsid mõista, et euro praegune kurss on veel talutav.

Euro tugevnemine ?ei ole veel dramaatiline,? ütles Euroopa suurima eksportija Saksamaa kantsler Gerhard Schröder Brüsselis pressikonverentsil. ?Saksa eksportijatel läheb suurepärastelt,? ütles ta, seega pole vaja poliitilist sekkumist.

See ei olnud aga riigijuhtide üksmeelne seisukoht. Prantsusmaa president Jacques Chirac ja Itaalia peaminister Silvio Berlusconi väljendasid muret, et euro tugevnemine võib kahjustada Euroopa eksporti, mis on olnud regiooni peamine kasvumootor eratarbimise mõõnas. Chirac vihjas, et EL peaks koos Euroopa Keskpangaga euro tugevnemise vastu samme astuma.

Euroopa Keskpanga juht Jean Claude Trichet ja mitmete Euroopa suurfirmade juhid on seni kinnitanud, et tugev euro pakub kaitset nafta ja muu tööstuse toorme hinnatõusu eest, ohjates inflatsiooni.

Investeerimispanga Morgan Stanley valuutaturgude uurimisosakonna juht Stephen Jen arvab siiski, et Euroopa Keskpank võib valuutaturule sekkuda, kui euro peaks tugevnema 1,35 dollarile.

?Euro tugevnemine on negatiivne ?okk Euroopa firmade kasumitele ja kasvule,? kirjutab Jen oma raportis, kus leiab, et negatiivse mõju avaldumine on vaid aja küsimus.

Euroopa Komisjon alandas hiljuti Euroopa tuleva aasta majanduskasvu prognoosi 2,3 protsendilt 2 protsendile.

Reedel ei suutnud dollarit langusest hoida isegi üle ootuste hea USA tööturu raport, mis ületas kahekordselt Wall Streeti ootused. Turu tähelepanu on nihkumas USA eelarve- ja jooksevkonto defitsiidile, mis kokku moodustavad juba 9,3% SKPst. Muu maailm ei saa lõpmatuseni seda defitsiiti finantseerida.

?Kui isegi sellised tööturu numbrid ei suuda dollarit tõusma panna, on see selgeim signaal, et dollariga on midagi tõsiselt viltu,? kommenteeris BBC-le HSBC Holding Plc valuutastrateeg David Bloom.

Dollari nõrgenemine on seni kõige tugevamalt tabanud just Euroopat, kuna valuuta dollariga sidunud Hiina ning Jaapan on teinud agressiivseid tugioste oma valuuta kaitseks. Nädalavahetusel andis Hiina keskpank mõista, et kaalub üleminekut paindlikumale vahetuskursi mehhanismile.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing