13. detsember 2004 kell 8:38

Pakendipunkt: Eesti suudab joogipakendite tagatisraha süsteemi rakendada juba jaanuarist

MTÜ Pakendipunkt kutsub varasematest lubadustest kinni pidama ning joogipakendite tagatisraha süsteemi rakendama 1. jaanuarist.

Homme jätkub Riigikogus pakendiaktsiisiseaduse, pakendiseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (490 SE) teine lugemine, mille käigus jõuab Riigikogu eelnõu lõpphääletuseni. MTÜ Pakendipunkt juhib seadusandjate, ametnike ning avalikkuse tähelepanu sellele, et Eesti on valmis joogipakendite tagatisraha süsteemi rakendama juba 1. jaanuarist.

Praegu soovivad mõned huvirühmad lükata selle süsteemi rakendamist edasi 1. maini 2005. Praktikas tähendaks see, et erineva PET-, alumiinium- ja klaaspakendi tagastamist motiveeriv tagatisraha süsteem hakkab seadusandlikult kehtima vahetult enne karastusjookide ning kergete alkohoolsete jookide tarbimise kõrghooaega. Kuna süsteemi kasutuselevõtt nõuab aga paratamatult üleminekuperioodi, jääb valdav osa eeloleval suvel kasutatud pakenditest suure tõenäosusega endiselt loodust reostama.

MTÜ Pakendipunkt leiab, et joogipakendite tagatisraha süsteem tuleb seadusandlikult kehtestada 1. jaanuarist 2005 ühes 3-kuulise üleminekuajaga. Kolme kuu jooksul jõuavad kõik pakendi tagastamisest huvitatud ettevõtted ning seda korraldavad organisatsioonid vajalikud ettevalmistused teha. Kolm kuud on piisavalt pikk aeg ka joogipakendite tagatisraha suuruse kinnitamiseks ning erinevatele joogipakendite taaskasutuse organisatsioonidele tegevuslubade väljastamiseks.

Eesti riik ei tohiks seadusandlikult soosida kohalikus joogipakendite taaskasutuse süsteemis rahvusvahelisele suurkorporatsioonile monopoolse staatuse loomist, rõhutab Pakendipunkt. Keskkonnaministeeriumil tuleks joogipakendite taaskasutamise turul tegutsejaid kohelda võrdselt ja erapooletult. Kuna MTÜ Pakendipunkt pole rohkem kui kuu aja jooksul saanud keskkonnaministeeriumilt tagasisidet oma akrediteerimistaotlusele, on tekkinud kahtlus asjaga tegelevate ametnike lojaalsuses ja sõltumatuses, seisab avalikus pöördumises Riigikogu keskkonnakomisjoni ja keskkonnaministeeriumi poole.

Hetkel kuum