Peeter Teder • 20. september 2005 kell 22:00

Kohvi hind langes Tokyos 4,2 protsenti

Arabica kohvi futuurid langesid eile Tokyo börsil 4,2 protsenti, mis oli suurim muudatus toorainete seas. Languse põhjustas kohvi kasvatamiseks soodne ilm ja samuti kohvi hinna langus New Yorgis.

?Kohvi puhul ei ole hetkel erilist ilmastiku riski,? ütles finantsuudisteagentuurile Bloomberg Okato Business Service?i tooraineanalüütik Kaname Gokon. ?Ka varude pärast pole muret, sest kohe on käes saagikoristusaeg Vietnamis.?

Maailma suurima kohvitootja Brasiilia istandustes jõuab kätte aga kevadine õitsemisperiood, mille lõpul peaks saama 42 miljonit 60kilogrammilist kotti kohvi. Tänavu saadi 33,3 miljonit sellist kotitäit saaki.

Vietnamis alustavad põllumehed saagikoristusega paari-kolme järgmise nädala jooksul. Arabica kohvi aastase tulevikutehingu hind langes 700 jeeni ja oli 15 990 jeeni 69kilose koti kohta. Kõige aktiivsemalt kaubeldava lepingu hinnad on viimase kolme kuuga langenud 35 protsenti, sest Brasiilia talv möödus ilma saaki kahjustavate külmadeta.

Maailma suurim kohvi sissevedaja on Jaapan. Selles riigis on 90 000 kohvi- ja teepoodi, mis müüvad neid jooke 10 miljardi dollari väärtuses.

Hinnalangus Jaapanis järgnes hindade odavnemisele New Yorgis, kus hinnad alanesid samuti 4,2%. Nael kohvi maksis New Yorgi Kaubabörsil 86,45 senti ja on viimase poole aastaga kukkunud 38 protsenti.

Hetkel kuum