Gea Velthut-Sokka • 16. oktoober 2005 kell 22:00

Tallinnas võitis Keskerakond, Isamaa ja SDE volikogus tagasi

Äripäeva trükkimineku ajaks eile õhtul polnud lõplikud valimistulemused veel selgunud, kuid ootuspäraselt juhtis Keskerakond, kellele järgnesid Reformierakond, Isamaaliit ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

Eile pärastlõunal avaldas uurimiskeskus Faktum väljumisküsitluse, mille järgi on Keskerakonnal võimalus valitseda Tallinna nii, et ei vaja linnavalitsuse moodustamiseks koalitsiooni ? uuring lubas Keskerakonnale 47,3 protsenti häältest ehk 41 kohta, Tallinna linnavolikogus on kohti 63.

Keskerakonna peasekretär Kadri Must ütles, et Keskerakond on rahul varasemates uuringutes välja tulnud 33 kuni 35 protsendiga häältest.

?Kui see nii ka on, siis oleme oma eesmärke ja tegevust hästi valijateni tuua suutnud. Kui rohkem, siis on lausa väga hästi,? ütles Must.

Ta kinnitas, et Keskerakond on valmis vajadusel üksi pealinna valitsema. ?Me oleme alati öelnud, et meil jätkub inimesi, kes on pädevad linna juhtima. Aga kindlasti ei võta me eelduseks, et peame seda kindlasti üksi tegema,? nentis ta.

Reformierakonna peasekretäri Kristen Michali sõnul võib esialgsete tulemustega rahul olla. ?Meie oleme oma tööd korralikult teinud ja tundub, et tuleb rohkem kohti kui eelmine kord,? ütles ta. Küll aga tunnistas ta, et Keskerakonna mäekõrgune edu teeb meele mõruks.

Isamaaliidu peasekretär Aimar Altosaar lootis õhtul enne kella kaheksat, et kohti Tallinna linnavolikogus tuleb Faktumi uuringus lubatud viiest ühe võrra rohkem. ?Loodan, et noorem ja teadlikum rahvas valib õhtupoole ja ehk tuleb üks koht juurde,? ütles ta. ?Meil on kindel eesmärk ? taastada positsioon Tallinna linnavolikogus ja saada oma fraktsioon. Suurel erakonnal on väga raske tegutseda ilma Tallinnas fraktsiooni omamata. Usun, et sellest jandist oleme nüüd väljas.?

Altosaar arvas, et Keskerakond võib soovida kellegagi koalitsiooni moodustada ka siis, kui võidab enam kui pooled kohad. ?Iseasi, kas keegi tahab neile nooremaks vennaks minna,? lausus ta ja lisas, et Isamaaliit arutaks sellist pakkumist pärast valimisi küll.

Sotsiaaldemokraatliku Erakonna peasekretär Rein Org oli eile õhtul kell 21 seniste tulemustega rahul. ?Meie eesmärk oli saada fraktsioonid Tallinnas ja Tartus ning esindatus maakonnakeskustes. Tundub, et seda ka saame,? ütles ta.

Keskerakonna edu Oru sõnul üllatus ei olnud. ?Kindlasti pole aga hea, kui ainult üks erakond Tallinnas võimu saab, mingi tasakaal võiks ikka säilida,? ütles ta.

Res Publica peasekretär Ott Lumi nentis neile vaid üht kohta lubavat väljumisküsitlust kommenteerides, et midagi sellist ka oodati, kuna erakonna reiting on viimasel ajal olnud madal.

?Keskerakonna tulemus ? teeb muidugi murelikuks, et ühe vasakpoolse erakonna toetus pealinnas nii suur on. Riigikogu valimistele mõeldes peavad paremerakonnad hakkama väga tõsist koostööd tegema, et sellisele massiivsele vasakule kaldumisele vastu seista,? ütles ta.

Tallinna linnas käis valimas 43 protsenti hääleõiguslikest kodanikest. Oru hinnangul mõjutasid viimaste nädalate skandaalid peamiselt neid inimesi, kes nagunii kahtlesid, kas valima minna või mitte.

Tallinna uus linnavalitsus hakkab remontima teid, suurendab lasteaiakohtade arvu ja muudab linna rohelisemaks. Seda saab eeldada erakondade sarnaste valimislubaduste taustal veel enne linnavalitsuse kokkupanekut.

Tallinnas valituks osutunutel peaks vähemalt teoreetiliselt olema lihtne koalitsiooni moodustada, kuna seekord on suuremate erakondade valimislubadused pealinnas vägagi sarnased, küsimus on vaid sõnastuses. Rõhk on inimesel, erakondade valimisprogrammid lubavad teha kõik, et linnakodanik end hästi tunneks, on ta siis tööl, koolis, lasteaias või kodulähedases pargis.

Keskerakond lubab eraldada iga aasta teede rajamiseks ja remondiks vähemalt 400 miljonit krooni. Reformierakond vastab sellele lubadusega muuta liiklus sujuvamaks, rekonstrueerides suured teed, ning likvideerida liiklusummikud Haabersti kahetasandilise ristmiku, Põhja- ja Lõunaväila ning Lasnamäe trammiliini rajamisega. Trammiliine Lasnamäele, Mustamäele ja lennujaama soovivad ka respublikaanid.

Reformierakond plaanib luua ettevõtjale võimaluse taotleda linnalt kooskõlastusi ja lube interneti kaudu ning toetab ettevõtlusinkubaatorite rajamist ja tegevust. Keskerakond aga lubab viiekordistada ettevõtlusinkubaatorites loodud töökohtade arvu ja luua kolm uut inkubaatorit. Lisaks tahab Keskerakond tuua stardiabi kõrvale ettevõtjatele tasu uue töökoha loomisest.

Reformierakond lubab kehtestada 2500kroonise lastehoiuraha, suurendada lasteaedade pearaha ning luua täiendavaid sõimekohti. Res Publica aga tahab kaotada lasteaia järjekorrad, seades sisse laste kasvuraha. Samuti kavatseb Res Publica suurendada lasteaedade remondiraha. Isamaaliit loodab kindlustada igale koolieelikule koha kodulähedases lasteaias.

Linna haljastuse teema on südamelähedane kõigile suurematele erakondadele, kõik lubavad istutada puid ja korrastada parke.

Lisaks lubavad Isamaaliit ja Res Publica ehitada rannapromenaade.

Hetkel kuum