Anne Tupits töötab uue väljakutse ootuses

Marko Liibak 27. aprill 2006, 00:00

Alustasite karjääri ametiliidu sekretärina?

Jah. Mittetulundusühingu Eesti Vee-ettevõtete Liit sekretärina alustasin.

Nüüdseks olete tõusnud TD Balticu turundusjuhiks, läks tõus kiiresti?

Ikka kolm aastat võttis aega. Alguses olin ma kolm aastat firma sekretär, edasi alla aasta turundusassistent. Siis sain turundusjuhiks.

Oli see teadlik huvi karjääri vastu või puhtalt juhus?

Pigem huvi asja vastu, sest kes ikka tahab eluaeg sekretär olla. Meil läks turundusinimene ära ning tekkis võimalus firma-siseselt kandideerida, mida ma ka tegin. Praegusesse firmasse tulles oli avalik konkurss, kus kandideeris minu teada umbes 20 inimest.

Millise tunde konkursi võitmine tekitas?

Ikka hea tunne oli. Just hiljuti olin kõrgkooli lõpetanud ning otsisingi paar kuud tööd. Oli hea tunne, kui tööle sain, kuna paljudest töökohtadest, kuhu kandideerisin, tuli ka äraütlemisi.

Käega löömise tunnet äraütlemised ei tekitanud?

Ei tekitanud, sest väga kaua ei tulnud tööotsimisega tegeleda. Kui aga näiteks aastaid tööd otsida - see tekitaks küll masendust.

Milline osa on töölesaamisel näiteks vanematel või tutvustel?

Mina ei ole neid kunagi kasutanud, saab ka ilma hakkama. Kindlasti on tutvuste kaudu kergem tööle saada. See aga ei ole vähem tunnustav, kui näiteks konkursiga tööle saamisel, kuna ka selline personaalselt tehtud pakkumine näitab usaldust sinu vastu.

Mis võib saada inimestele karjääris ja töös edenemisel takistuseks?

Võib-olla, kui inimesed arvavad endast liiga hästi, see võib edu takistama hakata. See, kui liiga palju ainult ennast kiita, ei jäta eriti head muljet - siis peab midagi kahtlast olema. Tasub alustada madalamalt positsioonilt, siis jõuab ka kõrgemale. Kõike korraga ja suuri asju ei saa kohe nõuda.

Olete üsna noor juht. On see praegusel ajal hea variant või peaks juhid olema vanemad ja kogenumad?

Arvan, et selle kolme aastaga olen omas valdkonnas saanud piisavalt palju kogemusi. Eks muidugi alguses oli kindlasti raske. Ja ega ma nüüd nii noor ka ole.

Kuigi mu ametinimetus on turundusjuht, siis tegelikult ei ole mul ühtegi alluvat. Ma teen kõik asjad ise ära, selles kontekstis ma ennast juhiks ei pea.

Kujutate ennast juhina ette?

Alates juunist saan ametikõrgendust, eks siis paistab, kas saan hakkama või mitte. Saan TD Baltic Fujitsu Siemensi Baltikumi tootejuhiks. See on hea arenguvõimalus ning uued ülesanded. Seda kohta pakuti mulle isiklikult ning konkurssi ei korraldatud. Ametikõrgendus otsustati küll juba ammu, kuid praegu otsitakse minu asemele uusi inimesi ning protsess on pisut veninud.

Millised need uued ülesanded on?

Vastutus senisest suureneb. Hakkan vastutama nii Läti kui ka Leedu müügi eest. Kolleegideks saavad nii Läti kui ka Leedu tootejuhid ning hakkan vastutama ka nende müügitulemuste eest.

Ametikõrgendusest on Teil ootusärevus või tugev närv sees?

Närv on ikka sees. See on nii suur tooteliin. Tuleb palju uusi tooteid selgeks õppida ja tuleb enne palju tööd teha. Toodete hulka, millega tegelema hakkan, kuuluvad näiteks sülearvutid, lauaarvutid, monitorid ja serverid. Praegu elan uude ametisse sisse, vastutust ei ole veel üle võtnud. Tuleb üheaegselt ka praegusel ametikohal toime tulla.

Praegusel kiirel ajal jagub tööd ka õhtuteks ja nädalavahetusteks?

Kahjuks küll. Samas aga olen viimasel ajal püüdnud seda ikka vältida. Tavaliselt tuleb siis õhtuti ja nädalavahetustel töötada, kui on käsil mingi suurem projekt ja tähtajad lähenevad.

Eeldatavalt on uue ameti puhul palgaläbirääkimised peetud. Milline läbirääkija olete?

Mingil määral on need läbirääkimised peetud. Selles osas ilmselt hea läbirääkija ei ole. Kõigepealt tahan ennast tõestada, alles siis saan midagi nõudma hakata. Üldjuhul olen kompromissideks valmis, ennekõike pean end õigustama, kas tööga hakkama saan, siis saab ka rohkem nõuda. Selline tüüp ma ei ole, et käin pidevalt lahkumisavaldusega palka juurde nõudmas.

Millistest oskustest töös puudu jääb, milles olete tugev?

Juhtimiskogemust võiks olla rohkem. Aga olen hea suhtleja, kohusetundlik, põhjalik. Samuti viin asjad lõpuni, mis alustatud, ning suudan ka edukalt oma ideid müüa.

Milline on Teie hinnangul mõistlikuim aeg ühes ametis?

See võiks olla umbes kolm aastat, siis inimene ilmselt ammendab ennast. Näiteks turundus, see ei ole küll igav töö ja saab pidevalt uusi asju välja mõelda, kuid põhiasjad on siiski valdavalt samad. Seegi lõpuks ammendab ennast - ühed ja samad üritused, küll erinevate teemadega, kuid põhimõte on neil üks.

Milline osa päevast Teile paremini tööks sobib?

Oleneb tööst. Kui on rohkem mõtlemist vajav töö, siis mulle meeldib õhtuti töötada. Tihti teengi kodus näiteks tootepakkumisi, mis vajab rohkem mõtlemist. Meil on avatud kontor ning see päevane sagin võib päris suureks paisuda. Aga igapäevased tööasjad ajan kontoris ära.

Milline on Teie siht järgnevateks aastateks, plaanite kaua ette?

Püüan kohaneda uute ülesannetega ning selles valdkonnas edasi areneda. Elan rohkem päev korraga. Ainult reisiplaanid teen vähemalt pool aastat ette.

Millega vabal ajal tegelete?

Ega vaba aega eriti üle jäägi, tööd on nii palju. Üritan kolm korda nädalas aeroobikatrennis käia ning vähemalt kaks korda aastas reisil käia, seda olen teinud viimased paar aastat. Vahepeal peab end laadima, muidu ei pea kaua vastu.

Annega koos töötasin 2,5 aastat ühes firmas ning nüüdki teeme koostööd, tema turundusjuhina ning mina tootja esindajana.

Anne kohta võin öelda seda, et kõike, mida ta kätte võtab ning teeb, on tehtud ülima põhjalikkusega.

Nii-öelda pooltoodet tema käest ei saa. Töötades ühes firmas, ei tule meelde midagi, mis Anne taha oleks toppama jäänud. Sellest ajast on meeles veel ülihea meeskond ning edukaks tööks vajalik sõbralik atmosfäär.

Anne alustas tööd sekretärina, tõustes hiljem turundusjuhiks. Minu arust oli see väga õige samm, mis arendas edasi Anne juhtimis- ning suhtlemisoskust. Kui midagi veel soovitada, siis ehk rohkem julgust ning enesekindlust, mida IT-maailmas läbilöömiseks veelgi rohkem vaja läheb.

Just otsustusjulgus on see, mida tuleks edasi arendada, sest kõik teised vajalikud omadused on Annel juba olemas ning karjäär võib veelgi säravamalt jätkuda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing