Kas Oliver Kruudal on müügis Kalev või Tere?

ÄP 17. august 2006, 00:00

Tänane Äripäev kirjutab, et Oliver Kruudast võib saada sel aastal üks suuremaid dividendisaajaid. Kruudale kuuluv firma Linderin Grupp, mis haldab Kalevi ja Tere (endine Tallinna piimatööstus) aktsiaid, on otsustanud maksta dividendideks 60 miljonit krooni. Momendil seda raha aga firmal veel ei ole.

Toimetuse arvates viitab Kruuda tegevus sellele, et lähiajal on oodata Kalevi või Tere aktsiate müüki.

Sellele viitab ka Kruuda ise dividendide määramise otsust kommenteerides. "No võib-olla saab (Linderin Grupp - toim) kuskilt raha," ütles Kruuda. "Võib-olla ta müüb midagi maha või saab kuskilt dividende."

Kui veel Kruuda kommentaari lugeda, siis on müügis Tere, Kalevi müügiläbirääkimiste pidamist ta eitab. Muidugi võib selle eituse põhjuseks olla Kalevi börsistaatus. Enne vastavat börsiteadet ei saagi Kruuda maiustustetootja müügi kohta jaatavalt vastata.

Teisalt aga on just Kalevis toimunud mitmed muutused, millest kirjutab ka tänane Äripäev oma kaaneloos. Kalevi müügiplaani põhjuseks võib olla ettevõtte kehv äriseis. Seni on Kruudal õnnestunud Kalev kasumlikult töös hoida tänu kinnisvaratehingutele. Tootmistegevus ise on aga pärast uue tehase valmimist teinud vähikäiku. Võimalik, et magusatootmise jätkamiseks vajab Kalev tugevat strateegilist investorit. Aastaid on spekuleeritud, et Kalevi ostust on huvitatud soomlaste Fazer. Kalevi vastu on varemalt huvi tundnud ka toidukontsern Nestle.

Kolmas Kalevi müügi põhjus võib peituda suhkrutagavaras. Vahetult enne liitumist Euroopa Liiduga toodi hinnatõusu kartuses Eestisse suures koguses suhkrut, millest ainult väike kogus ettevõtjate poolt deklareeriti. Suurima suhkruvarujana kahtlustati Kalevit, mistõttu võib ettevõtet ähvardada kopsakas, enam kui saja miljoni krooni suurune trahv. On selge, et seda tükki ei suudaks Kruuda üksi alla neelata ning võib-olla on seetõttu tal juba praegu targem lavalt lahkuda.

Sarnaselt Kaleviga võib aga leida ka mitmeid argumente piimatööstuse Tere müügiks. Viimane aasta ei ole olnud piimatöötlejatele meelakkumine, sest tootjatel on õnnestunud küsida piima eest head hinda. Kruuda on soovitanud piimatöösturitel võtta õppust Eesti kahest suuremast õlletootjast, kes konkureerimise tuhinas hoiduvad toodangu madala hinnaga müümisest ning suudavad heas tempos käivet ja kasumit kasvatada.

Tere on samuti üritanud turuliidrina jaehinda kergitada, kuid selle sammuga ei ole teised tööstused üksmeelselt kaasa tulnud. Peamiseks piduriks on olnud Valio Eesti. Võib-olla on Valio strateegiaks olnud siinsel turul müüa võimalikult madala hinnaga ning Kruudale kuuluv Tere ära kurnata, et see siis ära osta.

Toimetus peab tõenäolisemaks, et Kruuda peab kõnelusi Kalevi müügiks. Paar aastat tagasi Äripäeva toimetuses käies lausus Kruuda, et suvi on Eesti ettevõtjatele suurte tehingute tegemiseks hea aeg, sest siis ilmub Äripäev kolm korda nädalas, ettevõtjad saavad rahulikult toimetada. Suvi saab läbi ja Kruuda valmistumine rekorddividendideks viitab, et ta on jõudmas ühe suurtehinguga lõpule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:11
    Otsi:

    Ava täpsem otsing