Rakvere oli täis sumoväge

Harry Tuul 28. august 2006, 00:00

"Hotellid on erinevate maade külalisi täis. Jaapanlased torkavad linnapildis silma," ütles justkui hoiatuseks Rakvere linnapea Andres Jaadla reedel, kuid laupäeva hommikul on linna tänavatel vaikus. Ilusa ilmaga väikelinn puhkab. Kuid hulk rahvast on kogunenud spordikeskusesse. Selle staadionil toimub traditsiooniline laste spordipäev. Astudes aga spordisaali näen linna hüüdlause mõtet oma ihusilmaga, sest linn on sõna otseses mõttes väge täis. Kõigi pilgud on suunatud suurtele ja veidi väiksematele elujõus noortele meestele, kes on tulnud nii kaugelt Uus-Meremaalt, Mauritiuselt, Mongooliast ja muidugi Jaapanist kui ka Euroopast.

Võistlus ise on üllatavalt köitev. Sajad pealtvaatajad elavnevad eelkõige eestlaste esinemisel. Kui sumo mõistes kleenuke Gert Roosimägi endast tükk maad kaalukama Ukraina sumotori suure kaarega maha heidab, tundub hetkeks, et olen mõne aasta eest Lilleküla jalgpallistaadionil tähistamas Andres Operi avaväravat Hollandi koondise vastu.

Rööbiti MMiga peeti Rakveres ka Jaapani kultuurinädal. Korraldati kalligraafianäitus, näidati Jaapani-teemalisi videofilme ja Jaapani nukufilme, anti ikebana algõpetust. Toimus sudokuvõistlus ja Rakvere linnuses esinesid butotantsija Aki Suzuki ja kitarrist Rody van Gemert. "Jaapani kultuuri on linnas väga palju," ütles linnapea, kelle sõnul sai linn suurvõistluse õiguse konkursil. Jaadla tõdes, et just Baruto tuntus mõjutas nende võitu. "Täna on Baruto Jaapanis suur staar," sõnas Jaadla, kellele sumo maailmaliidu president Hidetoshi Tanaka kinnitas, et igaüks 120 miljonist jaapanlasest teab Eesti vägilast.

Rakvere lähedalt Laekverest pärit Eesti kuulsaimat sumotori Baruto Kaitot alias Kaido Höövelsoni saatsid võistlusel pidevalt fännid ja ajakirjanikud, peamiselt Jaapanist. Ligi kahemeetrine ja rohkem kui 170 kilo kaaluv hiiglane on alles 21aastane, kuid on juba jõudnud tuntumate tegijate sekka Maegashira tasemel. Barutost lõikavad kasu ka kohaliku spordikooli õpilased, kes müüvad edukalt tema käejäljega erinevates värvides särke 150 krooni tükk.

Rakvere linnapea Andres Jaadla sõnul on sumo juunioride MMil, nagu igal suurvõistlusel, linna teenindussektorile suur mõju. "Ta lööb ikka päevateenistuse mahu mitme-mitmekordseks," rääkis Jaadla ja lisas, et nad on selles osas saanud ka tagasisidet.

Suuremad tegijad seda ei kinnitanud. "Meie müüki see ei mõjuta. Meil on maja niigi täis, sest käes on turismihooaeg," ütles Katariina külalistemaja administraator Andra. Tema sõnul tegi linn neile ka veidi ülekohut, broneerides kogu maja, kuid ütles hiljem hulga kohti üles.

Hotell Wesenbergh, kus sel aastal on ööbinud peamiselt sakslased, oli täis kaugeid sumokülalisi, kuid ka seal võis leida vabu kohti. Samas lähedal asuvas Inglise Pubis oli järjekord pikk ning ka kuursaal oli päevaks reserveeritud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing