29. august 2006 • 2 min
Jaga lugu:

Faktooring maandab ettevõtte riske

Paljud Eesti kaubandus- ja tööstusettevõtted kasutavad oma igapäevase müügitegevuse finantseerimiseks faktooringut.

Faktooring on mugav ja kompaktne finantsteenus, milles on kombineeritud kiire müügiarvete finantseerimine, arvete ja laekumiste administreerimine ning krediidiriskide maandamine. Faktooring on suunatud kauba või teenuse müüjatele ning põhineb ettevõtte tavalisest majandustegevusest tulenevate maksetähtajaga arvete loovutamisel faktooringufirmale.

Võimaldades kauba või teenuse eest tasumiseks maksetähtaega, on müüjal alati risk, et ostja ei ole võimeline maksetähtaja saabumisel kauba või teenuse eest maksma. Maksete mittelaekumise ehk krediidiriski on võimalik maanda faktooringteenuse osana pakutava krediidikindlustusega. See tähendab, et kui ostja ei suuda talle müüdud kauba või osutatud teenuse eest esitatud arvet tasuda maksejõuetuse või pankrotistumise korral, ei nõua faktooringufirma finantseeritud summat tagasi kauba müüjalt, vaid selle kahju hüvitab kindlustusfirma.

Krediidikindlustust on eriti otstarbekas kasutada ekspordi korral, kuna välispartneri maksejõulisust ning finantsolukorda on ise sageli väga keeruline hinnata. Faktooringu korral teeb selle töö faktooringufirmaga lepingulises suhtes olev rahvusvaheline kindlustusettevõte.

Krediidikindlustuse olemasolu annab müüjale võimaluse kasutada faktooringut ka uute ja suhteliselt tundmatute välispartnerite puhul, mis omakorda loob eelduse käibe kasvatamiseks.

Alternatiivina faktooringule võib kaubandus- ja tööstusettevõtetele ekspordi riskide maandamiseks ja finantseerimiseks soovitada arveldust akreditiiviga. Nimetatud makseviisi korral taotleb ostja oma kodupangast akreditiivi. Akreditiiv on avaja panga kohustus maksta akreditiivi saajale kindlaks määratud summa eeldusel, et viimane täidab akreditiivis toodud eeltingimused ja esitab kinnituseks dokumendid.

Akreditiivi on võimalik kasutada ka ekspordi finantseerimiseks. Reeglina soovib ostja tasumiseks maksetähtaega. Müüja huviks on müüdud kauba eest võimalikult kiiresti raha kätte saada. Müüja kasuks avatud akreditiiv teatatakse tavaliselt elektrooniliselt tema kodupanga kaudu. Pärast selle saamist on müüjal võimalik taotleda oma kodupangalt tema kasuks avatud akreditiivi kinnitamist, st avajapanga maksevõime riski müümist oma kodupangale. Akreditiivi kinnitamise korral on kohustus kinnitaja pangal akreditiivi summa kohe või maksetähtajal välja maksta, kui müüja on täitnud kõik akreditiivi tingimused.

Maksetähtajaga akreditiivi korral on müüjal võimalus taotleda kinnitaja pangalt kohe dokumentide väärtuse diskonteerimist, makstes selle eest lühiajalise raha hinda koos kinnitustasuga, mis on tasu kinnitajapangale avaja panga riski ostmise eest.

Autor: Sven Randoja

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt