Isad ehitavad, pojad haldavad

Liis Kängsepp 05. september 2006, 00:00

Kinnisvarabuum on kindlustanud ehitusmeestest isadele, et käbid kändudest kaugele ei kukuks ja pojad samasse sektorisse raha teenima jääksid - kui isa ehitab maja valmis, siis poeg asub seda haldama.

Kui osta korter SRV või Koger & Partnerite ehitatud majas, võib arendaja poolt olla esialgne majahaldaja vastavalt Krausberg või Majavara. Kui SRV omanikeringi kuulub Alvar Ild, siis Krausbergis toimetab tema poeg Ander. Kui Koger & Partnerid kuulub Andres Kogerile, siis Majavara on tema poja Kaarli ettevõte.

"Meil on, jah, sihuke perekondlik värk," räägib Andres Koger, kes on ettevõtte aktiivsest juhtimisest taandunud ega dikteeri oma alluvatele, millise firmaga tuleks haldusleping sõlmida. "Aga ma ei taha, et see oleks iseenesestmõistetav, iga projekti vaatame iseseisvalt."

Sama kinnitab ka Alvar Ild - objektile haldajat otsides jäetakse sugulussidemed tagaplaanile. "Kui te kujutate ette, et Ander saab lihtsalt sugulussidemete pärast mõne objekti endale, siis seda ei ole," räägib Ild.

Üldse tuleb Ildi sõnul üpris harva ette, et Anderi pakkumine võidab - kindlasse väravasse projektide halduspakkumisi mängida pole lihtsalt võimalik, sest otsuste tegemisel on sõnaõigus kõigil osanikel. "Üldiselt ei peeta ka eriti eetilisteks selliste otsuste tegemist, kus langetatakse otsus oma ühe aktsionäri huvidest lähtuvalt."

Ega ehitajate koostöö kindla haldajaga polegi nii harv, Kaarel Kogeri sõnul on suhteliselt levinud, et arendaja teeb tihedat koostööd mõne kindla haldusfirmaga.

"Praktiliselt kõik suuremad ehitusfirmad on üritanud luua endale kas oma haldusfirmat või pikaajalisi koostööpartnereid. Näiteks Facio Haldus ja minu teada on ka Skanskal oma haldusfirma," lausub Ild.

Kuigi isa Alvar Ild ei eita tugevat sidet enda ja poeg Anderi vahel, kinnitab ta, et poeg on tasapisi ise endale nime teinud.

"Mingil määral on kindlasti minu nimi olnud Anderile visiitkaardiks," arutleb Alvar Ild. "Teisalt arvan nii, et kui vaadata seda suurt Krausbergi, kus töötab üle 500 inimese ja mis on puhtalt Anderi enda kätetöö, siis seal ei ole võimalik ratsutada ainult minu nimega."

Peaaegu kümme aastat tagasi tegevust alustanud Krausberg hooldab ja puhastab kinnisvara, mullu loodi tütarettevõte kinnisvara vahendamiseks, hindamiseks, haldamiseks ja arendamiseks. Ettevõtet 1997. aastal käima lükates oli Ander vaid pisut üle 20 aasta vana. Tänaseks on ta isa sõnul pigem keskendunud puhastustegevusele kui kinnisvarahaldusele. Lihtsalt kinnisvara on äriidee üks osa, et pakkuda inimestele kõiki teenuseid, mis üks maja või kinnistu võiks vajada.

Üks majadest, mis on Anderi firma Krausbergi hallata, on Tallinnas Pärnu maanteel asuv Osten Tor, mis isa teada läks Krausbergi kätte konkursi teel. "Krausbergi pakkumine tundus parim ja nii sai tehtud," meenutab Ild ja märgib, et Osten Tori haldamine ja kinnisvarahaldamine tervikuna pole mingi meelakkumine.

"Kui vaatate nende majandusaasta aruandeid, siis ega seal ei ole mingi kullakaevandus," räägib Ild, kes peab aeg-ajalt poega turgutama, et too loobumismõtted peast viskaks. "See on raske leib, pole midagi kadestada."

Ander Ildi ennast ei õnnestunud tabada ei reedel ega eile. Tema sekretäri väitel pole teada, kus mees täpselt on ja mis on tema päevaplaanid. Ander Ild ei vastanud ka küsimustele, mis reedel e-postiga saadeti.

Kogerite koostöö üle kolme aasta Isa ja poeg Kogerid on koostööd teinud juba 2003. aastast, mil toona veel mitte 20aastanegi Kaarel asutas haldusfirma OÜ Majavara.

"Ma arvan, et mõte üks ettevõte teha tuli ikkagi poisil endal. No kes see hull siis lastele seda soovitab, mida ise teha ei taha," arutleb Andres Koger. "Ma ei ole viimasel ajal mingeid rünnakuid täheldanud. Ilmselt tuleneb see sellest, et inimestel on praegu lihtsalt palju muud teha," vastab Koger küsimusele, kui palju tuleb kuulda seda, et isa on pojale teinud firma, et tollele hõlptulu kindlustada. "Jutt hõlptulust halduse vallas on aga teema, millest mina küll aru ei saa. Müts maha nende ees, kes seda suudavad ja viitsivad hästi teha."

Kaarli elu päris nii lihtne ei ole - seda, et inimesed talle seotust Koger & Partneritega nina peale viskavad, tuleb päris tihti ette ja seetõttu tuleb kohati mõnest teisest haldusfirmast hoopis rohkem tööd teha, nõnda et tööpäevad võivad venida 24tunnisteks.

"Aga ma ei pahanda," tunnistab Kaarel ja kinnitab, et ajapikku inimesed näevad, et ta on südamega asja juures, ja pinged lähevad maha.

Näiteks loobusid Majavara teenetest korteriühistud Mustamäe tee 29 ja Sõpruse pst 170/172, Varese 8a. Mustamäe tee 29 maja valmis aastal 2003 ning Sõpruse pst maja mullu. Kui Sõpruse pst majas koostöö lihtsalt ei laabunud, siis Mustamäe tee 29 korteriühistu juhatuse liige Raul Järve mäletab, et Majavara oli mõttetult kallis ja lisaks tahtis ühistu ehitajast sõltumatut haldajat.

Kui Andres Koger tunnistab tagasihoidlikult, et tema on Kaarlit kasvatanud ja nõustanud vähe ning poeg on kasvanud täiesti iseseisvalt, siis Kaarli kinnitusel oleks ilma isata olnud äri alustamine väga raske.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:14

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing