Parim lahendus - riiulitele tuginev ladu

Ilmar Metsma 09. oktoober 2007, 00:00

Kui tavaliselt ehitatakse esmalt valmis laohoone ja seejärel täidetakse ruum riiulite või riiulisüsteemidega, siis lao eesmärki silmas pidades on arukas tegevuste järjekord tegelikult vastupidine.

Kõigepealt tuleb selgeks teha, milline on optimaalne laolahendus, alles seejärel mõelda laohoone täpse ehitamise peale. See on tegevuste mõistliku järjestamise aluspõhimõte, olenemata laohoone tüübist.

Tegelikult on meil ikka veel nii, et kõigepealt ehitab ehitaja laohoone. Seejärel pöördutakse laosisustust tootva või tarniva firma poole sooviga ladu võimalikult ratsionaalselt ja optimaalselt sisustada.

Kergem ja mõistlikum on pöörata tegevus pea pealt jalgadele - alustada firma jaoks vajaliku sisustuse planeerimisest.

Nii ei jää osa laopinda kasutult seisma ega teki üleliigseid kommunaalkulusid. Eesmärgiks on projekteerida ja ehitada kauba- ja käitlemiskeskne ladu.

Teisisõnu - ehitamine ja sisustamine peavad käima käsikäes, arvestades ladustatava kauba parameetreid.

Kui lao ehitab ja projekteerib ehitusfirma, võib hiljem selguda, et vajalik riiulisüsteem ei mahu sinna hästi või otstarbekalt sisse. Vahekäigud kindlate mõõtmetega kauba jaoks võivad osutuda liiga kitsaks, osa ruumist võib jääda kasutamata. Kui loome lao kaubaaluse mooduli põhjal, valmib just täpselt vajalike mõõtmetega ratsionaalne laohoone.

Kaubaaluse laomoodulit aluseks võttes saab ehitada 11 protsenti täpsema lao kui ainult üldehitusnorme järgides. See tähendab, et samas suurusjärgus saavutatakse ka rahaline kokkuhoid, sest pole asjatut tühja ruumi ega tühja ruumi ülalpidamisest tingitud kommunaalkulusid, näiteks kütte- ja elektriarveid.

Tänapäeva laoehituses valitsev suund on vaieldamatult kergladude ehitamine. Kerglao võib paigaldada kuhu iganes - nii maapinnale kui ka asfalteeritud platsile.

Lihtne laiendamise või ümber moduleerimise võimalus ning teisaldatavus muudavad äri alustamise lihtsamaks ja odavamaks.

Üks levinud variant kergladude rajamiseks on riiulitele tuginev ladu, kus ehituskonstruktsioonide asemel on kandvateks osadeks riiulid. Riiulitele tugineva lao näol on tegemist ilmastikumõjude eest kaitstud kohaga, mida on vajadusel võimalik ka kütta.

Tegu on nõuetele vastava betoonpõrandaga ehitisega, mille kandekonstruktsioonideks on riiulid. Kandvate riiulite külge kinnitatakse soojustatud paneelid, riiulitele toetub ka laeosa.

Kuigi tavapärased hoone konstruktsiooni elemendid siin puuduvad, ei erine hoone väliselt tavalisest laohoonest. Põhiline erinevus lisaks riiulite kui ehituskonstruktsioonide kasutamisele on tegelikult selles, et ladu projekteeritakse ja ehitatakse täpselt tellija prognoositavaid kaubakoguseid ja kauba parameetreid arvestades, võttes aluseks kaubaaluse mooduli.

Riiulid laos näevad selle lahenduse puhul küll välja nagu tavalised kaubaaluse riiulid, kuid tegemist on siiski spetsiaalse insenertehnilise lahendusega. Seega - ise tavalisi riiuleid paneelidega katta pole mõistlik.

Kuigi kõik riiulid on kavandatud koormusi kandma, pole nad loodud vastu panema heitlikele ilmaoludele, näiteks hüplikult muutuvale tuultest tingitud dünaamilisele külgkoormusele või suure lume raskusele.

Riiulitele tuginevas laos saab kasutada tavapäraseid üldehituslikke elemente, rajada näiteks betoonist estakaadid.

Riiulitele tugineva lao printsiibil saab ehitada ka külmlao, sel juhul on mõistagi nõuded põrandale, seinte ja katuse soojustusele oluliselt erinevad .

Kindlasti on riiulitele tugineva lao ehitus kiirem ja ka odavam kui klassikaline üldehitus. Ehitajal on odavam ja lihtsam ehitada lihtne, mitte keeruline ehitis, kuigi keerulisem lahendus hoiab kokku kulusid.

Riiulitele tuginevas laos on kaupade käsitlemine odavam ja seega ka ladustatavate toodete hind tuleb lõppkokkuvõttes tarbijatele soodsam.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing