Rootsi Kaubanduskoja asejuht: Hiina ei jää odavaks tootjaks

Mariliis Pinn 10. oktoober 2007, 00:00

"Ma elasin Malaisias viis aastat, Hiinas olen viibinud üle 30 korra ja ma olen teinud palju vigu," ütles ta.

Esiteks soovitas Ericsson ettevõtjatel meelde jätta, et hiinlased on lojaalsed teistele hiinlastele, sugulastele, perekonnale, parteile ja tööandjale, mis võib küll naljakas tunduda, kuid ka tähelepanuta jäädes valusalt kätte maksta. "Teiseks pidage meeles, et Hiina on kontinent, see riik on tohutult suur. Unustage ära põllul riisi kasvatavad hiinlased, tänapäeva Hiina linnad meenutavad vägagi Lääne keskusi," rääkis Ericsson. Ka soovitas ta Hiinas tegutsedes endale hea tõlgi otsida, sest kohalikud räägivad erinevates keeltes ja inglise keel ei ole eriti levinud.

"Hiinat tuleb tõsiselt võtta, sest 1,3 miljardi elanikuga riik on tohutu turg, kuhu saab müüa aastas miljon kilomeetrit hambapastat, 15-20 miljonit mobiili, miljard kingapaari, 6,5 miljonit külmikut. See ei ole vaid töökoda, kus saab vaid asju tellida," ütles Ericsson. Hiina on Euroopa Liidu suurim äripartner Aasias.

Ka ei tasu Hiinat võtta vaid kui odava toodangu eksportijat. "1970. aastatel räägiti odavatest Jaapani asjadest, kuid kes arvab nüüd, et Toyota ja Panasonic on odavad kaubamärgid. Ka korealaste LG ja Kia on oma mainet ja kvaliteeti tugevasti parandanud. Varsti vallutavad turu Hiina kvaliteetkaubamärgid, nagu Huawei ja Yili," ennustas Ericsson.

"Teadmiseks Hiinasse suunduvale ärimehele, et 8 on õnnenumber ja 4 toob surma," jagas Ericsson oma kogemusi.

"Hiinlane ütleb, mida sa kuulda tahad, kuigi ta seda täita ei suuda. Ära räägi Jaapanist, sest hiinlased ei ole unustanud sõda jaapanlastega," hoitas Ericsson.

"Keskendu ühele piirkonnale. Ära kiirusta, vali hoolikalt, keda valid enda juurde tööle. Kui küsida, kauaks jääd, vasta, et "seni, kuni töö valmis saab"," andis ta soovitusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:05
Otsi:

Ava täpsem otsing