26. veebruar 2008 • 1 min
Jaga lugu:

Vähenev nõudlus halvendab tuleviku väljavaateid

Autotranspordi valdkonna turusituatsioon on viimasel kolmel kuul muutunud halvemaks, näitab jaanuaris tehtud uuring.

Vähenenud on teenuste nõudlus, müük ja töötajate arv.

Kõige olulisem äritegevust takistav tegur on ebapiisav nõudlus (märkis 46% ettevõtteid), teisel kohal on tööjõupuudus (märkis 21% ettevõtteid).

Samas on ebasoodsa konjunktuuri tingimustes rekordiliselt palju firmasid (iga neljas), kelle tegevust ei piira mitte miski.

Kindlustunde indikaator püsis detsembri tasemel, võrdudes jaanuaris -24ga. Indikaator näitab, et käesoleval ajal on konjunktuur kehvem kui talvekuudel tavapäraselt. Kindlustunde indikaator oli 2007. aasta jaanuaris +25, 2006. aasta jaanuaris +23.

Järgmiseks kolmeks kuuks prognoosivad ettevõtted nõudluse languse jätkumist (saldo -21) ning töötajate arvu mõõdukat vähenemist (saldo -8).

Transpordi valdkonna ettevõtete seas on samas rekordarv (65%) neid, kel plaanis tõsta (veo)teenuste hindu.

Võrreldes ülejäänud kaheksa uuritud valdkonnaga, on transpordiettevõtete järel suurim valdkond, kus hinnatõusu plaanitakse, jäätmekäitlus (52%).

Ettevõtete pikemaajalise prognoosi kohaselt on ka kuue kuu pärast oodata halba ärikonjunktuuri ning kõige pessimistlikumad ootused on just transpordi valdkonnas.

Eesti Konjunktuuriinstituudi jaanuaris tehtud uuring koostati kaheksa eri valdkonna 293 teenindusfirma hinnangute põhjal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt