Jaga lugu:

Putin jättis kuldaktsia endale

Venemaad kaheksa aastat ohjanud Vladimir Putin nimetas reedel teleesinemises presidendivalimisi otsustavaks sammuks Venemaa juhtkonna uuendamisel ja kutsus rahvast valima kandidaati, kes suudab kõige paremini tagada riigile helgeima tuleviku.

Kes see kandidaat on, selle kinnistamist rahva mällu alustas Putin mullu, korraldades oma soosiku Dmitri Medvedevi tee sillutamiseks Kremlisse tõelise road show. Selle nimel, et pukki saaks mees oma leerist, rabas Putin tõepoolest nagu galeeriori, lõi Medvedevi aktsiad üles ja suutis neist suurema osa juba enne valimisi ka rahvale maha müüa. Hiljutine küsitlus näitas Medvedevile veel suuremat toetust - 72,9%, kui oli Putinil aastal 2004.

Ehkki valimissedelite ülelugemisega pole praegu Venemaal veel lõpule jõutud, võib idanaabri uue presidendina tervitada Medvedevit - tema ammuotsustatud võit vormistatakse nüüd ametlikult. Praegu vaatavad analüütikud vaid, mitme protsendipunktiga nad Medvedevile ennustatud häältesaagis mööda panid.

Putini ilukõnet Venemaa juhtkonna uuendamisest ei maksa tõe pähe võtta - kuldaktsia jääb, vähemalt esiotsa, Putini kätte. Meile tähendab see, et Kremlilt suhete soojendamist oodata pole.

Poliitiline risk jääb Venemaaga suhtlemisel nüüd ja edaspidi. Ühelt poolt Kremli leigus, teiselt poolt ei maksa välistada ka uut võimuvõitlust idapiiri taga. Pole selge, kas Putin suudab peaministrina ohje niisama kindlalt enda käes hoida kui presidendina, ja kui kuulekas marionett Medvedev ikkagi on. Vaevalt ka Putini siseringi mittekuuluvad jõud lepivad vaikselt oma saatusega, nemadki tahaks käsutada riigi tohutuid rikkusi.

Venemaa rikkused panevad meiegi ärimehe südame kiiremini põksuma. Hiiglaslik turg on siinsamas, aia taga. Vene majandus on praegu heas seisus. Putini ajal on börsi väärtus kasvanud 60 miljardilt triljonile dollarile, majanduskasv 7% aastas, mullu 8,1%. Seda ei vea enam üksi eksport, vaid järjest rohkem ka sisenõudlus ja investeeringud. Analüütikute sõnul on see uus nähtus.

Plusse Venemaal äri ajamiseks leiaks veel küllaga, kuid ka Putini soosiku võimuletulekul jätkub kaigaste kodaraisse loopimise ajastu. Sini-must-valge trikoloor mõjub Vene karule nagu punane rätik härjale.

Aga - nagu ütles kirjanik Jaan Kaplinski meie reedeses lehes - on "pääle Putini Venemaa ja Kasparovi Venemaa mitmeid teisi Venemaid ja nende hulgas on selliseid, kellega meil on mõndagi ühist ja kellega tasub pidada sidet, vahetada ideid, kaupu ja inimesi". Toimetus on sama meelt. Kultuurisidemed toimivadki hästi. Ka ärimehed tulevad isekeskis toime. Poliitikud võiks neist eeskuju võtta.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas