ÄP fototoimetus • 2. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kruuda-Rahumaa duellivoor alanud

ASi Kalev ja ASi Tere müük Alta Capital Partnersile luhtus. Tehing, millest loodeti-oodati aasta suurimat, kipub päädima väiklase vaidlusega, mis võib tehingu kombel pikalt venima jääda. Ehk siis seniste lepingupartnerite õudused pole lõppenud - valiti lõputu õudus.

Eile andsid AS Kalev ja Alta Capital Partners ehk Oliver Kruuda ja Indrek Rahumaa avalikkusele vastukäivat infot selle kohta, mis saab nende omavahelisest tehingust. Ostu-müügitehing on veninud juba mullu sügisest saadik ja järjekordne tähtaeg oli 30. mail.

Kruuda luges lepingu Alta Capital Partnersiga lõppenuks, kuna ostja ei tasunud selleks päevaks ostuhinda. Ta teatas ka, et see annab Kalevile võimaluse alustada läbirääkimisi teiste võimalike ostjatega. Alta Capital aga saatis pressiteate, millest loeb välja, justkui on tehing veel jõus, läbirääkimised jätkuvad ning tehing viiakse lõpule sügisel.

Vägikaikaveo põhjus on pealtnäha suurtehingu riismed - 9 miljonit eurot ehk ligi 141 miljonit krooni. Kruuda tahab summat Rahumaa ettevõttelt, aga loeb sellest kaks kolmandikku (ehk Rahumaa ettemaksu) tasutuks. Rahumaa soovib hoopis raha tagasi saada. Ta leiab, et kokkuleppe tähtajaks täitmata jätmine võimaldab küll lepingu lõpetada, kuid ilma leppetrahvi ja kahjutasu maksmiseta.

Väheusutav, et äris nii kogenud inimesed-firmad sõlmivad kokkuleppe, millest kumbki pool saab aru omamoodi. Pigem jääb mulje, et Kruuda ja Rahumaa vahetasid avalikkuse kaudu viisakalt ähvardusi. Kruuda ju ei löönud Kalevi ja Tere ust Rahumaa ees tegelikult päris kinni. "AS Kalev tunnustab ostja tahet oma lepingulisi kohustusi täita ning on valmis igakülgseks ühiseks koostööks ostjaga 2008. aasta jooksul toiduainetööstuse valdkonnas," ütles Kruuda. Ta teadis, kuhu vajutada - 141 miljonit on rahahädas partneri valupunkt. Samas veel valusamalt võis Rahumaad tabada sõnum: Kruudal võib olla ukse taga uus ostja. Võib, aga tundub ehtsa väljapressimisena, kas pole?

Paraku jääb märtri mulje pigem Kruudast - partner vedas teda ju alt. Samal ajal paistab Rahumaa vastusest meeleheidet. Kell on kukkunud ja rong läinud. Rahumaa püüab päästa, mis veel päästa annab. Ent tõik on see, et ta ei saanud lubatud tähtajaks hakkama. Olgu põhjuseks kas või ettevaatlikumaks muutunud pangad, see praegu fakti olematuks ei tee.

Tehingute luhtumine on äris igapäevane asi meil Eestiski. Siiski on nii suur ja kallis läbikukkumine esmakordne. Rahumaa valis aga millegipärast tee, mis hoiab tema luhtumist pideva tähelepanu all. Ärimehe mainele ega ka järgmistele tehingutele ei mõju see hästi.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt