12. august 2008
Jaga lugu:

Head dividendiaktsiad on kindel kaup

Praegustel ebakindlatel aegadel tasuks eelkõige osta dividendiaktsiaid, mida on nimetatud ka rahalehmadeks. Omanda aktsiaid, mille taga olevatel firmadel on stabiilne rahavoog, mis ei sõltu eriti majanduse kõrg- või madalkonjunktuurist.

Näiteks energiasektor - elektroenergeetika, soojus, kütused. Elektri- ja soojusenergia tarbimine ei vähene oluliselt ka rasketel aegadel. Tallinna börsilt pole nimetatud firmasid küll võtta, kuid kindla veendumuse korral mingi aktsia suhtes ei tohiks raske olla seda välisbörsilt osta. Toornafta hinna tõustes tarbimine tõenäoliselt väheneb, ent selle kompenseerib nafta kui alusvara hinna tõus.

Või kommunaalfirmad (utilities) - veevärk, telepilt, kinnisvarahaldus (aga mitte kinnisvaraarendus). Sellistel firmadel on tagatud stabiilne rahavoog osutatava teenuse pealt.

Võiks osta ka telekomifirmasid. Vähemalt Eesti Telekomi aktsia on siiani käitunud kui hea dividendiaktsia. Paljud investorid hoiavad IPOst ostetud Eesti Telekomi siiani käes, pööramata suurt tähelepanu aktsia jooksvale börsihinnale, vaid hinnates iga-aastast dividendisaaki.

Tallinna börsi jaoks senitundmatu sektor on põllumajandus, mis on kindlas tõusutrendis. Toiduainete hinnad on terves maailmas hoogsalt, et mitte öelda püstloodis tõusnud. Toidukultuurid on tooraineks paraku ka biokütuste tootmisele, nii või teisiti pole nõudluse kadumist karta. Agrofirmade aktsiaid tuleks samuti vaadata välisbörsidelt. Halvasti ei tohiks minna ka toiduainetööstuse firmadel.

Pikemas perspektiivis tõusevad kindlasti nn rohelised aktsiad - päikesepaneelide, tuulegeneraatorite jms tootmine. Euroopa Liidu direktiivid kohustavad teatud osa energiabilansist tootma taastuvalt baasilt.

Sellel kevadel selgitas Läti analüüsifirma CE Services välja Balti riikide parimad börsiettevõtted. Meie rõõmuks haarasid kaksikvõidu Eesti Telekom ja Saku Õlletehas. Tallinna Kaubamaja platseerus viiendale kohale.

Tõsi, Saku väikeaktsionäridele (mäletate - 46 aktsiat erastamisväärtpaberite eest) on praeguseks tehtud pakkumine, millest on võimatu keelduda - väikeaktsionärid peavad loovutama oma aktsiad Carlsbergile ja firma jätab börsiga hüvasti.

Kahju, sest omas žanris oli Saku Õlletehas hea dividendifirma ja muidu stabiilne aktsia.

Et veenda peale enda ka teisi dividendiaktsiate headuses, võtsin välja Tallinna börsi ettevõtete dividendid 2006-2008. Arvutasin välja keskmise aastase dividendi. (Kui firma on börsil olnud vähem aega, siis vastavalt kas kahe aasta keskmine või 2008. aasta dividend.)

Kõrvutasin saadud dividendisummat kroonides aktsia hinnamuutusega 2008. aasta algusest, et sisse jääksid selle aasta suuremad langused. Võib märgata seaduspärasust, et ettevõtted, mis dividendi pole maksnud või on teinud seda vaid sümboolselt, nende aktsiad on kõvasti langenud - langus ulatub 50 protsendini ja isegi üle selle.

Eranditeks on siin Kalev, mis pole küll dividendi maksnud, ent on pääsenud vaid kolmeprotsendise langusega, ja ka Starman, mis väiksest dividendist hoolimata pole eriti langenud - vaid 12%. Ent Starmani saab lugeda stabiilse rahavooga telepildi pakkujaks. Ja praegusi halbu uudiseid vaadatakse isegi suurema huviga kui häid. Seevastu stabiilsete dividendimaksjate aktsiad pole langenud rohkem kui 20%. Stabiilset viiekroonist dividendi aktsia kohta maksnud Norma on aasta algusega isegi 5% kallinenud, moodustades suure positiivse erandi. Eesti Telekom on kaotanud aasta alguse hinnast 16%, Tallinna Vesi 20%, börsilt lahkuv Saku 3%. Ja veel: dividendi lukkulöömine langetab aktsia hinda enam-vähem dividendi enda võrra. Kuivõrd 2008. aasta dividendi mõju on samuti nominaalse langusprotsendi sees, siis on nende aktsiate sisuline hinnalangus veelgi väiksem.

Autor omab Tallinna börsil noteeritud aktsiaid.

Autor: Mati Feldmann

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas