Koit Brinkmann • 7. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Rävala trio sai süüdistuse

Reedel ajakirjanike parves kohtu poole saabuv Reiljan ulatab Liivalaia kohtumaja ees seisvale reformierakondlasele Igor Gräzinile terekäe: "Tulid ka demokraatia kaitsele."

"Sain-sain magada, olge rahulik," tuleb Reiljanil kohe vastata "Reporteri"-tüdruk Elo Mõttuse küsimusele.

Kümmekond minutit hiljem istuvad Reiljan ja Tarmo Sild vaikides kõrvuti kohtusaali pingil. Täpselt kell kümme saabub Aivo Pärn ja maandub Reiljani kõrvale.

"Fakt on see, et raha küsimine seoti Villu Reiljani otsusega Rävala pst 8 müügis. Raha maksmist ei toimunud sel põhjusel, et Pärnal raha polnud ning äripartnerid ei soovinud maksta. Kuid oma käitumisega oli Pärn valmis raha maksma," räägib prokurör Triin Bergmann.

Sild võtab portfellist paberi, millele trükitud tekst algab sõnadega "Süüdistus on mulle arusaamatu…", viskab sellele pilgu ning paneb paberi tagasi.

"23. augustil rääkis Pärn Anti Selge ja Marcel Vichmanniga, et saaks osta kinnistu 380 miljoni eest pluss lisakulu 1,5 miljonit," loeb prokurör samal ajal.

Süüdistusest selgub, et Tarmo Sild esitas kokku kolmel kohtumisel Aivo Pärnale keskkonnaminister Villu Reiljani nõudmise raha saada. Kui 2006. aasta juulis küsiti Pärna firma Wipestrex Grupp jaoks soodsate otsuste vastuvõtmise eest miljon krooni, siis augustiks oli summale lisandunud "täiendav tehingukulu" pool miljonit.

Pärast süüdistuse ettelugemist Reiljan, Sild ning Pärn ennast süüdi ei tunnista.

Järgnevad advokaatide sõnavõtud. Reiljani esindaja vandeadvokaat Aivar Pilve sõnul põhineb süüdistus oletustel. "Teen riiklikule süüdistajale ettepaneku Villu Reiljanile esitatud süüdistusest loobumiseks enne kohtumenetluse algust."

See läbi ei lähe.

Siis vaidlevad prokurör ja kaitsjad tükk aega, kas kõigepealt kuulatakse salvestusi ning seejärel tunnistajaid või vastupidi. "Vastu tulles kaitsjate soovile alustame järgmisel reedel keskkonnaministeeriumi töötajate tunnistustega," annab prokurör järele.

Istungi lõppedes tormavad ajakirjanikud küsimustega süüpingis istuva kolmiku ning advokaatide juurde.

"Lindid on kõige vahetum tõend, mille ärakuulamise järel oleks hea kerge olnud edasi minna. Salvestistel leiduvat on tunnistajad eeluurimisel kinnitanud," ütleb Bergmann ajakirjanikule. Ta loodab, et kohus jõuab otsuseni järgmise aasta esimeses pooles.

Kui Pärn fotovälkude säras kohtusaalist väljub, võtab ta enda "seebikarbi" välja ning teeb intervjuud andvast prokurörist ühe pildi.

Sel ajal kui Aivar Pilv annab kaamerate ees järjest intervjuusid, seisab Villu Reiljan Rahvaliidu pressiesindaja kaitse all seina ääres. Mõneks hetkeks jääb Reiljan üksinda.

Ütlesite hommikul Igor Gräzinile, et "tulid demokraatia kaitsele". Miks?

(tõredalt) Mis teil selle vastu on..?

Kas demokraatia on siis ohus?

Kui te vaatate kas või vaidlust selle üle, kas kohtuniku suulise loa alusel võib teha jälitustoiminguid… (jätab lause pooleli, pomiseb midagi). Mina ootan õiglast ja kiiret protsessi.

Maadevahetuse kriminaalasi on samuti kohtusse jõudmas, kas võtate asja rahulikult?

Loomulikult suhtun rahulikult. Ma tean, mida ma teinud olen ja mida teinud pole.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt