Silvia Viidik • 11. detsember 2008 kell 22:00

Segased ajad aitavad kulda

Investorid Tallinnas jäävad ka negatiivsete uudiste valguses rahulikuks ning taluvad valu vaikselt.

Tallinna börs. Eile tuli avalikuks ühe börsiettevõtte kontoris toimunud läbiotsimine.

Tegemist on Merko Ehitusega, kelle aktsia suure kukkumise asemel eile hoopis kerkis. Lausa 3,85 protsenti.

See tulemus kinnitab ka Eesti tuntuimate finantskommentaari-jagajate arvamust, et uudised aktsiate hindu Balti börsidel ei mõjuta. Eilse päeva tulemused kinnitavad selgelt nende sõnu.

Samuti ei kasvanud investeerimisaktiivsus. Merko käive jäi vaid 338 tuhande kroonini ning aktsiaga tehti 20 tehingut, mille käigus sai uue omaniku 7765 aktsiat.

Tundub tõepoolest, et uudiste mõju - olgu nad head või halvad - ei ole siinsetele investoritele olulised. Ilmselt seni, kuni ettevõte rahalisi kohustusi kandma ei pea.

Ja tegelikult on hea, et aktsionärid närviliselt turul edasi-tagasi ei sibli, sest Balti börsil see vaevalt kellelegi midagi peale närvirakkude lõpliku hävitamise kaasa tooks.

Rahaturg. Kuigi vahepeal paistis see seaduspärasus mitte niivõrd paika pidavat, on aktsiaturgude kõikumiste ja USA võlakirjade mitte just kõige investorisõbralikumad tootlused saatnud rahale paigutust otsivad investorid taas kulla helkivasse maailma.

"Rasked ajad panevad investoreid eelistama tugevaid varasid ja pole tugevamat varade seas kui kuld," sõnas Gold and Silver Investments tegevdirektor Mark O'Byrne Bloombergile.

Tõepoolest, kulla hind on pikkade sammudega ülespoole lipanud. Kui mustaks kullaks tituleeritud nafta on aastaga kaotanud hinnas poole, on kulla hind kerkinud lausa 4 protsenti.

Loomulikult on oma osa väärismetalli hinnas ka dollari langus ning nagu väärismetallide maakler Londonis Emanuel Georgouras sõnas: "Kui dollar jätkab vajumist, jääb kullal üle vaid tõusta."

Kui arvestada üht hiljutist artiklit Investori-lehekülgedel, kus prognoositakse dollari jätkuvat langust veel mõnda aega, tasuks kindla peale investeerijatel võib-olla just kauni väärismetalli peale mõelda.

Hetkel kuum