Siim Sultson • 16. detsember 2008 kell 22:00

Libe tee ja suur purikas toovad trahvi 18 000 kr

"See ju nii vilets ja odav töö, et keegi ei taha seda teha - kolme tuhandega kuus sa ei ela ega sure," pahvatas esimese hooga Tallinnas Pärnu maanteel töötav kojamees Aare Meigas. Austusväärse töö tegelik võlu ja valu ilmneb talvel, kui tuleb ajada ilmaga amokikorras võidu.

"Jäätmetega tänava ülekuhjamine on määrusega keelatud," osutas Tartu Linnamajanduse osakonna juhataja Madis Tammeorg kõnnitee tuhatamise keelule - on ju tegemist ühega jäätmetest. Seega jääb üle vaid liivatamine.

K-Rauta üldehituse tootejuht Raido Metsa soovitas eriti graniitliiva, mis pidavat olema tavaliivast libisemiskindlam. Erinevalt liivast annab seda ju pärast libedaaega kokku pühkida ning järgmisel talvel uuesti kasutada. Samas sulaga jääb see taaskülmetades kasutult jää alla. Alternatiiviks on kasutada ka keemilist jääsulatusainet. Eriti sobilik peaks see olema teekividest kõnniteel, mis ei talu kangiga kõksimist.

Keemiliste jäätõrjeainete juures on oluline jälgida ka nende looduslikkust - siis on loota, et säilib ka muru.

ASi Ensto Elekter turundusjuht Andres Meresmaa pidas parimaks teealuseid soojenduskaableid ja jäätumisvastaseid matte. Lisaks kõnniteedele andvat seda sättida ka treppidesse, aga ka sissesõiduteele.

Kaablid paigaldatakse harilikult pinnakatte all olevasse liivakihti, betooni või otse asfaldi alla.

"Arukaim oleks küttekaabel paigaldada kohe tee ehitamise käigus," soovitas ta enne teekatte panemist mõttepausi pidada. Kaabel laotatakse ühtlaste vahekaugustega loogetena eelnevalt tasandatud pinnasele ja kaetakse liiva, betooni või asfaldiga. Suurte voolukadude vältimiseks toimib teealune küte termostaadi abil vastavalt välisõhu soojusele. Võimsus on 300-400 W/m2.

Tallinna munitsipaalpolitsei juhataja Kaimo Järvik lubas aga eriti hoolikalt jälgida purikate rippumist. Ohtlike purikate eest saab eraisk trahvi kuni 6000 krooni ja juriidiline isik kuni 18 000 krooni. Tulemused olevat juba tunda.

Meresmaa soovitab jäätuvate rennide ja jääst ummistuvate vihmaveetorude kaitseks kasutada aga soojenduskaableid. Iseenesest ilmastiku- ja ultraviolettkiirgusekindlast materjalist samasugune kaabel kõlbab nii renni kui ka vihmaveetorusse.

Ehkki Meresmaa sõnul kardavad kaablid teravaid vigastusi. Saatuslikuks võib saada jõuline lumerookimine.

"Kui kaabel käivitatakse alles miinus kümne kraadiga, siis see sulatab jääse vaid kanali," hoiatas ta küte sisselülitamisega hilja peale jäämise eest. Optimaalseimaks käivitustemperatuuriks pidas ta vahemkku -2 kuni +2 kraadi.

Kuid lihtsaim viis purikaid ennetada on katus õigeaegselt sügisel lehtedest puhastada, siis pääseb ka kallist küttehinnast.

Hetkel kuum