Hansapankurid teisel ringil

ÄP 07. mai 2009, 00:00

Keskerakonna liidril Edgar Savisaarel on seoses endise Eesti majanduse lipulaeva Hansapangaga vaata et rohkem nostalgilisi mõtteid kui toonastel hansapankuritel endal. Kui Savisaar soovitas valitsusel Swedbanki käest "vana" Hansapank ära osta, märkis üks endistest hansapankuritest, LHV osanik Rain Lõhmus, et panga ostmine on üks asi, selle finantseerimine hoopis teine. "Ka suurimad ja kalleimad pangad on praegu raskustes, sama hästi võiks öelda, et ostame kogu Swedbanki ära," ütles ta naljatamisi.

Endistel hansapankuritel oli parem plaan - teha hoopis uus pank investeerimispangast LHV. Äripäev tervitab uut, eilsest ametlikku panka.

Tõesti - miks mitte, sest miks peaks keegi ostma raskustes panga ja matma siis oma energiat ja sadu miljoneid panga turgutamisse, kui võib alustada n-ö puhtalt lehelt. Ja veel enam - varasema väärtusliku kogemusega Hansapanga ülesehitamisest.

Detsembrist algas ka "vanade" tegijate koondumine LHVsse -nõukogu liikmeteks said Heldur Meerits ja Hannes Tamjärv. Ka Tiina Mõis lööb seekordki kaasa. Hansapanga esimene töötaja Rain Lõhmus on nüüd uue panga suurim osanik. Aktsiakapitali suurendati möödunud kuul 60 miljonini, aktsionäride arv on kahekordistunud. Toimetusel on hea meel, et Eestis jätkub investoreid, kes ei karda paigutada oma raha finantssektorisse, mis sai kriisis rängalt räsida (olles küll ise ka suuresti selle kriisi vallandaja).

Finantsasutused alles tohterdavad saadud haavu ja seda suuresti riikide toel. Paljud aga on oma tegevuse hoopis lõpetanud või on üle võetud nende finantsasutuste poolt, mida torm vähem puudutas.

Tundub, et praegu on hea aeg uue pangaga alustada - kriis on andnud hea õppetunni, konkurentidel kulub toibumiseks ja ka usalduse tagasivõitmiseks veel aega. Hulk investorite raha on hävinud börsidel ning pensioni- ja investeerimisfondides, suur osa säästudest alles otsib oma "õiget" kohta teenimiseks.

Ehkki uue panga tegijad ei taha, et kõlama jääks nende seos Hansapangaga, on see tõik praegu nende eeliseks - inimesed mäletavad Hansapanka heast küljest ja sel on võtmetähendus ka hansapankurite teisele tulemisele nüüd, 20 aastat hiljem.

Uue panga nimena on jäänud kõlama LHV. Toimetuse meelest oleks parem leida uus nimi, senine meenutab veel hulk aega väikest investeerimispanka, aga veel enam sellega seotud mõne aasta taguseid pahandusi.

Ei, me ei paku taastada Hansapanga nime. Hansapank II kõlaks umbes samamoodi nagu Terminaator III või American Pie IV ja kannaks Hollywoodi filmidele sarnaselt sõnumit, et iga uus jätk on eelmisest lahjem. Uus algus tahab ka uut nime.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:04

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing