Aasia võimas tõus

Romet Kreek 05. juuni 2009, 00:00

Mõne Aasia suurriigi majandused kasvavad jätkuvalt, samuti mõne väiksema riigi majandus. Iseküsimus on, kui kvaliteetne see statistika on.

Kui meie piirkonnas on majanduse kukkumine eriti hull, Lääne-Euroopa ja USA teevad samuti vähikäiku, siis näiteks Hiina majandus kasvas esimeses kvartalis aastataguse ajaga võrrelduna 6,1 protsenti ja India 5,8 protsenti.

Indoneesia aktsiaturg on aasta algusest europõhiselt tõusnud 66 protsenti, Hiina 60, India 58 protsenti.

Kas tõus jätkub? "Tõenäoliselt tõusime natuke liiga palju ja liiga kiiresti," ütles Austraalias Sydney's Paradice Investment Managementi fondi juhtiv Matt Riordan Bloombergile.

"Meil on kahtlusi majanduse taastumise kohta, mistõttu näeme kasvavat kõikumist turgudel. Paistab, et olukord paraneb, kuid kui näeme veel halbu majandusindikaatoreid ja ettevõtete tulemusi, paneb see teid muretsema," ütles ta.

Mõned analüütikud tahaksid näha USAs tarbimise kasvu, enne kui Aasias investeerida hakata. Lisaks räägib sinna investeerimise vastu asjaolu, et aktsiate suhtarvud on kerkinud, muutes aktsiaturge kallimalt hinnatuks. Investoritele aga meeldivad madalad suhtarvud. Samas tsükliliste ettevõtete aktsiate kohta on öeldud, et neid tuleks osta, kui suhtarvud on kõrged või ettevõtted on kahjumist ja müüa, kui suhtarvud on madalad. See käib investeerimise tavaloogika vastu. Lisaks tasub arvestada, kui suur ja järsk oli eelnenud kukkumine.

Aasia majandused tunduvad natuke kindlamatel aluselt olevat kui Euroopa või USA omad.

Aasias on levinud säästlik majandamine, läänes aga pigem laenamisel põhinev. Lääs on nüüd sunnitud kohanema vähema laenuressursiga.

Aasias on aga käimas infrastruktuuri investeerimine, abipaketid põhinevad pigem säästetud rahal, mitte niivõrd juurdetrükitaval ja laenuks võetaval rahal. Sisemaine tarbimine on tänu säästudele kindlamal alusel.

Murelapseks on eksport. Kuid kui majanduses ja rahvusvahelises kaubavahetuses olukord paraneb, siis saaks piirkond täiendava veduri taas käima. Rahvusvaheliste meritsi kaubavedude hinda puudutav Baltic Dry indeks on väga tugeva kukkumise järel kerkima hakanud.

Kuidas saab Aasiasse investeerida?

Eesti pangad vahendavad mitmete fondivalitsejate Aasia suunalisi aktsiafonde. Ka on sama lihtne, kui USA aktsiate ostmine ka Aasiasse investeerivate börsil kaubeldavate indeksiaktsiate ostmine (valik selliseid fonde on kõrval tabelis).

Leidub ka Aasia ettevõtted (või põhiosa tuludest Aasiast saavate ettevõtete) aktsiad, mis on kaubeldavad USAs, Suurbritannias ja Saksamaal. Üheks selliseks ettevõtteks on minugi portfellis esindatud Suurbritannias peakontoriga lõviosa Aasias ja Aafrikas teeniva panga Standard Charteredi aktsia (sümbol Londonis STAN) ja India panga ICICI Banki aktsia (sümbol USAs IBN). Kaunis kaudselt sobib kahte teemasse - eelkõige infrastruktuuri ja vähem Aasia teemasse ka ABB aktsia (sümbol Rootsis ABB). Kõige riskivabam või piiratud riskiga viis raha paigutada Aasiasse on muidugi sellesuunalised investeerimishoiused.

Kaudselt saab Aasias toimuvast osa ka toorainenäljas piirkonna jaoks vajalike toorainete ja kaevandusettevõtete aktsiate ostmise teel.

Miks mitte kasutada võimaliku tagasilööki turgudel Aasiasse sisenemiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing