Euroopa ootab optimistlikult kaubamahtude kasvu

Rivo Sarapik 22. september 2009, 00:00

Danske Banki augustis arvutatud Euroopa ekspedeerimise indeks (European Freight Forwarding Index) näitab teist kuud järjest ekspedeerijate optimismi püsimist järgmise kahe kuu suhtes. Indeksi koostamises osales 128 ekspedeerijat, kellel paluti vastata kahele küsimusele: milline oli firma käideldud kaubamaht võrreldes kahe kuu tagusega ja kuidas muutuvad kaubamahud järgmise kahe kuu jooksul. Selgus, et vastanuist 59% ootab lähikuudel kaubamahtude kasvu.

Optimistlike hinnangute aluseks on tellimuste kasv ning vedude broneering, samuti täheldatakse klientide kaubavarude täiendamist, kuna nõudlus stabiliseerub. Vastanutest ligi 40% oli seotud maanteevedudega, ligi 13% ettevõtteid oli Ida-Euroopast. Tuleviku suhtes on optimistlikumad Suurbritannia ja Rootsi ettevõtted, ka Ida-Euroopa firmade ootused on keskmisest kõrgemad.

DSV Transpordi ASi tegevjuht Jaan Lepp paraku Eestis küll olukorra paranemise märke ei näe. "Ei oska jagada Euroopas valitsevat positiivset meeleolu," kommenteeris Lepp. "Meie vedude mahud on alates selle aasta märtsist olnud ühtlasel tasemel ja mingeid positiivseid märke ei ole veel näha olnud, aga ka halvemaks pole selle aja jooksul läinud," märkis ta.

Kahe kuu prognoose, milles Danske Banki kaubavahetuse indeksi puhul nägid ekspedeerijad kasvu, ei osanud Lepp teha, kuna tema sõnul saab tegutsemispõhiselt prognoosida kaks nädalat. Sel perioodil ei ole tema sõnul tõusu märgata. Kaheksa kuu kaubaveomahud on DSV Transpordil eelmise aastaga võrreldes vähenenud 15%.

Maailma üks suurematest pakiveofirmadest FedEx Corp teatas hiljuti viimases kvartalis teenitud ligi 2 miljardi krooni suurusest puhaskasumist, mis on ettevõtte andmeil märk sellest, et kriisi hullem osa on möödas. Tõsi, käive siiski vähenes viiendiku võrra, ulatudes 90 miljardi kroonini.

Teenuste lõikes vaadates aeglustus rahvusvaheliste ajatundlike saadetiste mahu vähenemine, viimasel kolmel kuul kahanes see 4 protsendi võrra.

Analüütikute hinnangul tasub FedExi võtta nn juhtoinana, sest ettevõte veab erinevaid kaupu alates dokumentidest ja lõpetades rõivaste ja autovaruosadega. "Ehkki näeme majanduse paranemise märke, on kvartali tulemus aastate võrdluses siiski kehv," kommenteeris firma finantsjuht Alan Graf.

Optimismi näeb ka kokkukuivanud veokimüügist räsida saanud Scania. Veokitootja tegevjuhi sõnul on väikesest nõudlusest tingitud kriis tarbeautode turul läbi saamas. "Töötame kõvasti selle kallal, et kulud kasina nõudlusega vastavaks viia, samas valmistume uueks tõusuks," kommenteeris firma president ja tegevjuht Leif Östlig. "Kulude jälgimine ja rahavoole keskendumine loob efektiivsuse kasvu eeldused. Samuti annab meie neljapäevane töönädal efektiivseid tootmismeetodeid tulevikuks."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing