Valimistulem tõstis aktsiaid

Romet Kreek 29. september 2009, 00:00

Saksamaal päädisid Liidupäeva valimised tulemusega, mis rõõmustas tuumaelektrijaamade aktsionäre ja muutis rahutuks päikeseenergiale panustajad.

Kuna Saksamaa võib pikendada tuumajaamade eluiga, tähendab see tulu tuumajaama omanikele. Nendeks on E.ON ja RWE. Need aktsiad tõusid vastavalt 3,7 protsenti ja 3,3 protsenti ning maksid 29,26 eurot ja 64,22 eurot.

Mõlemad aktsiad kuulusid eliitaktsiaindeksi DAX viie suurima tõusja sekka.

Saksamaa aktsiaturg tervitas valimistulemust jõulise 2,1protsendise tõusuga. Iseenesest ei ole selline indeksi päevaliikumine muidugi midagi erilist, kuid võrreldes eilse börsipäevaga teistel Lääne-Euroopa börsidel, oli see tulemus tugevasti üle fooni.

Aasta algusest on Saksamaa aktsiaturg tõusnud ligi 18 protsenti, mis ei erine silmapaistvalt Prantsusmaa 17protsendilisest või Suurbritannia aktsiaturu tänavusest 15protsendilisest europõhisest tõusust. Kuid naabermaa Hollandi aktsiaturg on sama ajaga juurde võtnud 25 protsenti ja Rootsi suisa 37 protsenti.

Aktsiaturu hinna-kasumi suhtarvult on Saksamaa väga kallis. DAX indeksi hinna-kasumi suhe oli 46 (Suurbritannia 84, Šveitsi 44, USA 20 vastu). Kuid see mõjutab rohkem indeksiaktsia või fondi kaudu investeerijaid. Üksikute aktsiate lõikes leidub ka madalat hinnatud aktsiaid.

Võtame kas või selle RWE aktsia, mille hinna-kasumi suhe on 9,4 ja omakapitali tootlus 20 protsenti. Aktsia ajalooliseks dividenditootluseks on 7 protsenti. VP Banki analüütiku Jörg Zeuneri hinnangul tähendaks elektrijaamade eluea 15aastane pikendamine E.ONi aktsiale üheksa eurot täiendavat väärtust ja RWE aktsiale täiendavalt neli eurot väärtust.

Kuna on võimalik, et uus valitsus kärbib päikeseenergia soodustusi, said selle valla aktsiad tunda kaotuskibedust. Päikesepaneelide tootja Solarworldi aktsia hind langes 1,6 protsenti, 15,85 eurole. Selle aktsia hinna-kasumi suhteks on 16.

Kuid top viie tõusjate sekka mahtusid ka Volkswageni, jaekaupmehe Metro ja Commarzbanki aktsia.

Plaan lihtsustada maksusüsteemi ja langetada makse jätab rohkem raha kodumajapidamistele ja elavdaks ka tarbimist või säästmist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing