Sirje Rank • 19. jaanuar 2011 kell 14:19

Obama tervitas Valges majas Hiina presidenti

USA president Barack Obama võttis täna Valges majas vastu Hiina presidendi Hu Jintao, kelle esimesel riigivisiidil USAsse on suur kaal majandusküsimustel.

Obama ütles oma tervituskõnes, et USA ja Hiina suhete normaliseerumisest 1979. aastal on koostöö kahe riigi vahel pidevalt kasvanud.

USA-l ja Hiinal on teineteise edust väga palju võita, ütles Obama. Hu nentis, et USA-l ja Hiinal on mitmeid ühiseid huvisid, vahendas agentuur Bloomberg.

Visiidi keskseks teemaks on majandussuhted – omavaheline kaubavahetus ületab aastas enam kui 400 miljardit dollarit. Samas on omavaheliste lahkhelide allikaks USA väitel kunstlikult madalal hoitud Hiina jüaani kurss, mis loob Hiina ettevõtjatele ebaausad konkurentsieelised, intellektuaalse omandi kaitse ning USA firmade väidetav diskrimineerimine Hiina turul.

Hu ütles visiidi eel, et dollaril tuginev globaalne valuutasüsteem on ajast ja arust.

Hu kohtub täna ka kümnekonna USA suurfirma juhiga, et edendada vastastikku ärihuve. Teiste seas osalevad kohtumisel Microsofti tegevjuht Steve Ballmer ning Goldman Sachs Groupi juht Lloyd Blankfein, samuti General Electricu juht Jeffrey Immelt ja Boeingu juht Jim McNerney. Hiina firmajuhtidest osalevad kohtumisel teiste hulgas Lenovo Groupi tegevjuht Liu Chuanzhi ja China Investment Corpi juht Lou Jiwei.

Kohtumise eesmärk on tõsta esile kahe riigi majandussuhteid ning rolli, mida USA eksportöörid etendavad töökohtade loomisel USAs, ütles Valge maja pressiesindaja Robert Gibbs.

Teisipäeval allkirjastati USA ja Hiina firmade vahel hulk äritehinguid – poliitilistes erimeelsustes sellelt visiidilt läbimurdeid ei oodata.

Hetkel kuum