Arcos tuleb erikontrolli kompromiss?

Fredy-Edwin Esse 27. mai 2011, 00:00

Eile tuli teade, et Arco Vara nõukogu kutsub kokku aktsionäride erakorralise üldkoosoleku, kus läheb hääletusele nõukogu ettepanek nimetada Ernst & Youngi asemel erikontrolli läbiviijaks Deloitte. Paistab, et Baltplast on saavutanud kompromissi, mis kindlasti mõjub firma edasisele käekäigule hästi.

BDO juhtkonnale ei sobinud. 12. mail toimunud Arco Vara aktsionäride üldkoosolekul võeti vastu otsus viia firmas läbi erikontroll, kuid ettevõtte suuromanik Baltplasti soovitud BDO ja Deloitte'i asemel surus Arco Vara juhtkond läbi enda tahtmise, määrates erikontrolli läbiviijaks Ernst & Youngi.

Baltplasti esindanud tippadvokaat Aivar Pilv esitas erikontrolli läbiviijaks koosolekul BDO Eesti ASi, kes aga ei sobinud Arco juhtkonnale, sest BDO praegune tegevjuht Sulev Luiga on endine Arco Vara juhatuse liige ja finantsjuht aastatest 2005-2007 ning BDO ei kuulu ka nn suurte audiitorfirmade nelikusse, keda börsifirmad oma auditeerimisel tavaliselt kasutavad.

Deloitte kindlam valik. BDO mittesobivuse ilmnemisel pakkus Pilv välja Deloitte'i, kes aga Arco juhtkonna kinnitusel oli neile öelnud, et nemad ei saa ajapuuduse tõttu erikontrolli tööd ette võtta. Küll aga väitis Pilv, et temal olla Deloitte'ilt "jah" sõna olemas. Toona ei olnud juhatus nõus seda muudatust päevakorrapunktina hääletuse alla võtma ja BDO ümberlükkamisel ähvardas Pilv pöörduda kohtusse.

Nüüdseks on kired vaibunud ja võib väita, et osapooled on saavutanud kompromissi. Arvestades, et nõukogu tegi ettepaneku, siis võib suhteliselt veendunult öelda, et erikontrolli viib läbi Deloitte. See on tähendanud head Arco aktsiale, kuid praegu neid aktsiaid krabavatele investoritele ütleks manitsuseks, et Deloitte võib suurema tõenäosusega avastada midagi keelatut kui enda varasemat tööd kontrolliv Ernst & Young. Seega on tegu endiselt riskantse aktsiaga, aga kui riskijanu on suur, siis õnnestumise korral võib preemia olla üpris priske.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing